Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. mar. 2023Marián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.06.2016 15:59 Domov
Sexuálne zneužívané deti na Slovensku nedôverujú inštitúciám
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.06.2016 15:59 Domov

Sexuálne zneužívané deti na Slovensku nedôverujú inštitúciámBRATISLAVA - Sexuálne zneužívané deti sú z hľadiska systému ochrany najneviditeľnejšie, čo spôsobuje, že prepadávajú sieťou pomoci – či už ide o pomoc terapeutickú, sociálnu, lekársku alebo právnu.


Ako agentúru SITA informovala Jana Braciníková, projektová manažérka občianskeho združenia Náruč – Pomoc deťom v kríze, jedným z hlavných dôvodov tejto neviditeľnosti zneužívaných detí je absencia identifikačných mechanizmov, akými sú uplatňovanie oznamovacej povinnosti či limitovaná schopnosť odborníkov pracujúcich s deťmi včas zachytiť a reagovať na signály ohrozenia vysielané dieťaťom. Významnou príčinou je tiež vysoká miera tabuizácie problému či strata dôvery detí v pomoc inštitúcií, ktorú potvrdil aj prvý celonárodný výskum zameraný na prevalenciu násilia na deťoch v SR z roku 2013.


"Sexuálne zneužívanie detí je pre väčšinu ľudí niečo tak neprijateľné, že podvedome odmietajú zaoberať sa ním. Aj to spôsobuje, že problematika sexuálneho násilia na deťoch je spoločnosťou dlhodobo vytesňovaná, čo sa sekundárne odráža aj v systéme pomoci takto ohrozeným deťom," uviedol výkonný riaditeľ združenia Náruč – Pomoc deťom v kríze Ivan Leitman.


Náruč chce pomôcť sexuálne zneužívaným deťom prostredníctvom pilotného projektu, podporeného Nadáciou VELUX, vybudovaním modelového detského advokačného centra. "Na príkladoch dobrej praxe chceme preukázať dôležitosť spolupráce zainteresovaných inštitúcií. Roky práce s ohrozenými deťmi nás utvrdili v tom, že aj tá najväčšia snaha môže bez vzájomnej súčinnosti odborníkov vyjsť navnivoč,“ vysvetlil Leitman. Je podľa neho dôležité, aby sa spolupráca naprieč rezortmi preniesla do praxe výkonných pracovníkov na všetkých úrovniach.


Odborný tím združenia Náruč poskytuje špecializovanú psychologickú, sociálnu a právnu pomoc detským obetiam sexuálneho násilia a ich rodinám. V prípade potreby sprostredkuje centrum tiež pediatrickú, gynekologickú a ďalšiu zdravotnú starostlivosť. Zároveň je tu vytvorený priestor pre širokú spoluprácu odborníkov vrátane poradenských priestorov a miestnosti vybavenej diagnostickými pomôckami a audiovizuálnou technikou umožňujúcou vyhotovovanie záznamov vyšetrovania detí pre účely trestnoprávneho konania.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok