Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. jún. 2023Stanislava
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
24.03.2023 18:00 Environetky
S prichádzajúcou jarou sa opäť objavujú prípady vypaľovania suchej trávy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.03.2023 18:00 Environetky

S prichádzajúcou jarou sa opäť objavujú prípady vypaľovania suchej trávyBRATISLAVA - S prichádzajúcou jarou sa opäť objavujú prípady vypaľovania suchej trávy. Toto obdobie je charakteristické veľkým nárastom vzniku požiarov v prírode. Informuje o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na svojej webovej stránke.


"Požiarmi dochádza k ničeniu prirodzených stanovíšť rastlinných a živočíšnych druhov, narušeniu ekologickej rovnováhy v prírode, znižovaniu rozmanitosti života na Zemi, ako aj k vzniku rozsiahlych ekonomických škôd," skonštatovali ochranári. Približujú, že na popol sa menia rastliny, živočíchy, hniezda vtákov s vajíčkami alebo mláďatami. Dochádza aj k usmrteniu zvierat v dôsledku dymu. "Vypaľovanie a zakladanie ohňov sú najčastejšou príčinou vzniku požiarov v prírode, ktoré majú za následok mnohokrát nevyčísliteľné škody," upozornila ŠOP.

 

Úmyselným a cieľavedomým vypaľovaním dochádza aj k porušovaniu zákonov a za to sa udeľujú vysoké pokuty, uviedli ochranári. Poukázali, že suchého biologického odpadu z porastov sa dá zbaviť kompostovaním v obecnom alebo súkromnom kompostovisku. Sú na to určené aj veľkoobjemné kontajnery na zber biologického odpadu. Problém jarného vypaľovania trávy evidujú napríklad v Podpoľaní. V posledných rokoch to má stúpajúci trend. "Najznámejšie prípady boli evidované predovšetkým v "lazníckych" oblastiach Detvy, Hriňovej, Horného Tisovníka či Stožku s najväčším evidovaným požiariskom 80 hektárov," povedal botanik Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana Peter Potocký. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok