Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo aj ďalších 64 úmrtí spojených s ochorením COVID-19. Hospitalizovaných je aktuálne 3283 ľudí, pričom z nemocnice prepustili 23 pacientov do domáceho liečenia.
Zároveň pribudlo aj 4265 vyliečených pacientov. Celkovo sa z ochorenia COVID-19 zotavilo už 181 129 pozitívnych. Uplynulý deň vykonali zdravotníci aj 70 955 antigénových testov. Pozitívny výsledok sa ukázal v 1114 prípadoch.
Súvisiaci článok: Bratislava má na krku obrovský problém. V hlavnom meste vzniklo nové ohnisko nákazy!
S testovaním pomáha aj armáda
Vojaci v odberných miestach zriadených Ministerstvom obrany SR otestovali na ochorenie COVID-19 celkovo 140 307 ľudí. V súčasnosti je v útvaroch ministerstva v prevádzke 18 mobilných odberových miest.
V stredu (20. januára) otestoval rezort obrany 7784 osôb, z toho 154 ľudí bolo infekčných. V boji s pandémiou dnes pomáha celkovo 986 vojakov. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
„Vojaci okrem testovania zabezpečujú asistenčné úlohy policajnému zboru - hliadkovanie, pomáhajú v nemocniciach ako zdravotnícky personál a sanitári a sú nasadení aj napríklad na pomoc regionálnym úradom verejného zdravotníctva,“ dodal Naď.
Zdravotné sestry povoláva do služby polícia
Zdravotné sestry presúvajú z ambulancií do prvej línie boja proti ochoreniu COVID-19. Takýto postup umožňuje štátu zákon. Nepáči sa to však Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) ani Asociácii súkromných lekárov.
Ako pre portál v Zdravotníctve.sk uviedol riaditeľ kancelárie SK SaPA Lukáš Kober, asociácia má informácie o doručeniach príkazov na prácu. Upozornil, že pre sestry celý tento proces znamená ďalšie zaťaženie, ktoré môže viesť k vyčerpaniu, vzniku ochorení, nárastu práceneschopnosti či odchodu sestier zo systému, čo by aktuálne predstavovalo katastrofu.
Prečítajte si viac: Slovensko bude vedieť zaočkovať až 85 percent dospelej populácie. Krajčí pripustil jednu dôležitú vec!
„Začalo to Čadcou ešte v minulom roku, aktuálne máme informácie o príkazoch, ktoré boli doručené sestrám pracujúcim v ambulantnom sektore vo Zvolene či v Leviciach,“ povedal Kober.

Pracovná povinnosť bežne vzniká na základe príkazu okresného úradu, ktorý vymedzuje aj druh práce, ktorý je sestra povinná v pracovnom pomere vykonávať, rozsah jeho výkonu a miesto jeho výkonu.
Doručenie týchto príkazov okresným úradom je však podľa Kobera realizované spôsobom, ktorý je neúctivý a bez rešpektu.
Deje sa to totiž v sprievode zamestnanca okresného úradu a polície. „Následne sú umiestnené na pracoviská, ktoré majú často inú špecializáciu, iný systém práce,“ upozornil riaditeľ SK SaPA.
Mohlo by vás zaujímať: KORONAVÍRUS: Čo všetko sa včera stalo vo svete?
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.