Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2021Zora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Možno je ľahké urobiť nejaké rozhodnutie. No je ťažké potom žiť s následkami, ktoré po ňom vždy nasledujú.
Možno je ľahké urobiť nejaké rozhodnutie. No je ťažké potom žiť s následkami, ktoré po ňom vždy nasledujú.
23.04.2020 06:24 Kultúra
Rozhodla sa, že sa nikdy nevzdá
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.04.2020 06:24 Kultúra

Rozhodla sa, že sa nikdy nevzdáAké plytké je srdce človeka, keď sa dokáže zamilovať za dva týždne.


Žiť s následkami

Možno je ľahké urobiť nejaké rozhodnutie. No je ťažké potom žiť s následkami, ktoré po ňom vždy nasledujú. Ak by sa vtedy človek zachoval inak, bol by teraz šťastnejší? To už sa nikto nikdy nedozvie. Je to len naháňanie duchov, ktorí by už radi odpočívali v pokoji. Je to len márne hľadanie východiska z terajšej situácie.
 

Boj o nezávislosť
Otázku volieb rieši vo svojom najnovšom románe aj Laura Frantz. Knihu pomenovala Čipkárka a jej dej sa odohráva v 18. storočí. Obdobie si, samozrejme, zvolila cielene, pretože preň bol typický boj. Bojovalo sa o nezávislosť, o slobodu, o to, aby všetko mohlo vyzerať v krajine inak. Postaviť sa na stranu kráľa alebo radšej sa prikloniť k patriotom - to vtedy mátalo nejedného obyvateľa kolónií.

 

 

Pod tyraniou
Elisabeth je pripútaná k Williamsburgu. Je dcérou váženého muža, ktorý oddane ctí anglického kráľa. Kým je na verejnosti, správa sa k dcére ako-tak dobre, ale v súkromí je pre neho charakteristická tvrdosť, ba až ľahostajnosť. Matka je síce milujúca žena, ale kedykoľvek sa pánovi domu zachce, dá ju vyhlásiť za trochu bláznivú. Aj manželstvo má už Elisabeth dohodnuté, má si vziať mladíka, ktorého sotva pozná. Hoci ona sama vie, že je to iba obchodná záležitosť, nič nenamieta. Veď pre dámu je potrebné vydať sa, to je jej poslanie a úloha v rozmanitej spoločnosti.

 

Vzbura za dverami
Ovzdušie sa začína trochu meniť, postupne oťažieva. Najskôr je to len tichý výkrik do tmy, ktorý si snáď ani nikto nevšíma. Stále viac sa ale ozýva nespokojnosť a postupne už nie je možné držať sa od toho ďalej. Obyvatelia sa delia, jedni chcú zachovať závislosť od kráľa, tí druhí hlásajú rovnosť ľudu a pracujú na deklarácii. Do popredia vystupuje George Washington a tí, ktorí sa k nemu pridávajú, už nenechajú kameň na kameni.

 

 

Prechod
Elisabeth to sleduje a nestíha sa čudovať. Hovorí si, že sa nebude niečím takým zaoberať, čoskoro ju čaká svadba a jej jedinou starosťou je, aby nebola taká tenká, lebo krajčírka sa večne sťažuje, že svadobnú výbavu musí jednostaj zužovať. Keď ale otec z večera do rána zmizne, mama je na nútenom pobyte v Anglicku a jej rodný dom je skonfiškovaný, bude sa aj ona musieť popasovať s tým, kam sa vlastne má zaradiť. Byť patriotkou alebo ísť po stopách otca? Ešteže je zručná čipkárka a má nablízku slúžku, ktorá je síce dosť hysterická, ale ochotná pomôcť. A ešte je tu aj ten muž, ktorý verí v Boha a stará sa o ňu.

 

Je to fascinujúce
Je fascinujúce, že vďaka románu Čipkárka sa čitateľ priamo zúčastňuje jednej z najväčších udalostí v histórii. Len sa ticho usmieva, pretože ani hrdinovia príbehu netušia, ako ich záležitosť nakoniec dopadne a kto vyhrá vojnu o nezávislosť. Nebyť tohto medzníka, Spojené štáty by sa dnes netešili toľkému obdivu. V tom všetkom má svoje miesto aj láska, lebo tá si nevyberá ani čas, ani spôsob a ukazuje sa, že sila niekedy nespočíva v šikovnosti prstov, ale v odhodlaní nikdy sa nevzdať.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok