Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. okt. 2021Vladimíra
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Viktor Orbán
Viktor Orbán
12.10.2021 11:48 Domov
AKTUALIZÁCIA: Takto dopadli kšefy s Orbánom! Eduard Heger deklaroval pokračovanie vzájomnej spolupráce
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.10.2021 11:48 Domov

AKTUALIZÁCIA: Takto dopadli kšefy s Orbánom! Eduard Heger deklaroval pokračovanie vzájomnej spolupráceMaďarská vláda zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách.Korčok toto rozhodnutie berie na vedomie a považuje to za dôkaz nevyhnutnosti vzájomných konzultácií a intenzívneho dialógu. Eduard Heger je rád, že vláda Maďarska zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách. Je to podľa neho dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov. Boris Kollár poďakoval Korčokovi, Szijjártóvi aj Orbánovi.


Aktualizácia 12.10. 15:23

Boris Kollár ocenil aktívny prístup ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka pri rokovaniach s maďarskou stranou v súvislosti so zrušeným uznesením tamojšej vlády o nákupe slovenskej pôdy. Zrušenie uznesenia Kollár víta. 

 

 

"Oceňujem, že si uvedomil vážnosť situácie a tento problém začal okamžite riešiť,“ uviedol Kollár v súvislosti s Korčokom. Podľa slov predsedu parlamentu sú akékoľvek snahy o cielené nákupy pôdy či nehnuteľností na Slovensku zo strany iných štátov neprijateľné a treba sa voči takýmto tendenciám rázne ohradiť.

 

Kollár rovnako ocenil prácu diplomatov na oboch stranách. Poďakoval sa tiež maďarskému ministrovi zahraničných vecí Péterovi Szijjártóvi a tamojšiemu premiérovi Viktorovi Orbánovi, že spomínané uznesenie na rokovaní vlády stiahol. Kollár podčiarkol, že konštruktívny dialóg je správnou cestou k udržiavaniu našich priateľských bilaterálnych vzťahov.

 

Aktualizácia 12.10. 13:55

Podľa Hegera maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi záleží na vzájomných vzťahoch. "Som rád, že pristúpil k takémuto kroku. Je to dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov, na ktorých záleží aj nám. A v tomto duchu budeme pokračovať aj vo vzájomnej spolupráci," skonštatoval slovenský premiér.

 

 

Heger podľa svojich slov na pondelkovom 11. 10. rokovaní s Orbánom "veľmi otvorene" komunikoval naše výhrady s pripravovanou legislatívou Maďarska v súvislosti s nákupom pozemkov v okolitých krajinách. "Dnes ráno, keď som prišiel na stretnutie V4, mi premiér Viktor Orbán oznámil, že ustupuje od tejto legislatívy aj na základe nášho včerajšieho rozhovoru," doplnil Heger.

 

Pôvodná správa

"Pred malou chvíľou ma informoval môj maďarský kolega Péter Szijjártó, že vláda Maďarskej republiky sa rozhodla na podnet slovenskej strany zrušiť uznesenie o nákupe pôdy v susedných krajinách. O toto som žiadal minulý týždeň počas rokovaní môjho maďarského kolegu a potvrdzujem, že včera sa o tom intenzívne rokovalo aj na úrovni premiérov a maďarský premiér Viktor Orbán dnes zaslal list predsedovi vlády SR Eduardovi Hegerovi, ktorého informoval o tomto rozhodnutí," uviedol Korčok.

 

 

Prečítajte si: Robert Fico: Orbán sa správa ako dravec, ktorý zavetril starú krívajúcu laň!

 

Minister verí, že v dohľadnom čase dostanú odpovede od maďarského ministra zahraničných vecí a obchodu aj na ostatné otázky týkajúce sa nákupu nehnuteľností alebo programov maďarskej vlády, ktoré realizuje na Slovensku v oblasti školstva a podpory podnikateľov. "Vítam to z toho pohľadu, že viaceré veci sa vyjasňujú, a zároveň potvrdzujem záujem o to, aby sme konštruktívne hovorili aj o ďalších veciach v našich vzťahoch, ktoré sa nás týkajú," zdôraznil.

 

 

Kabinet maďarského predsedu vlády Viktora Orbána avizoval pred prá dňami ambiciózne plány na nákup poľnohospodárskej pôdy v okolitých krajinách strednej a východnej Európy, teda aj na Slovensku

 

V uznesení vlády k tejto problematike sa uvádzalo, že nákup by sa mal uskutočňovať prostredníctvom novovytvoreného kapitálového fondu ornej pôdy, ktorým sa majú vytvoriť základy expanzie maďarských podnikov do cudziny. Maďari chceli do fondu investovať až 400-miliónov eur, ktoré by mohli následne čerpať poľnohospodári z opačnej strany Dunaja a dôležitú komoditu za hranicami obhospodarovať.

 

 

Voči tomuto "obchodu" sa výrazne ohradil Robert Fico, ktorý poukázal na to, že jeho vláda ochránila Slovensko už v minulost pred predajom slovenskej pitnej vody či pozemkov do zahraničia. "Orbán sa správa ako dravec, ktorý zavetril starú krívajúcu laň,“ povedal Fico. "Voda, pôda a lesy je niečo, čo je viac hodnotné ako zlato a diamanty.“  

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok