Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. aug. 2022Darina
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
12.06.2022 17:00 Kultúra
REPORTÁŽ Nebojsa ovládol dosky SND, ale nie sám. Dostal družku!
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.06.2022 17:00 Kultúra

REPORTÁŽ Nebojsa ovládol dosky SND, ale nie sám. Dostal družku!Príbeh smelého chlapca menom Nebojsu pozná niekoľko generácií a vďaka Ľubomírovi Feldekovi v súčasnosti ovládol dosky našej prvej divadelnej scény – bratislavského SND.


 

 

Nakoľko v divadle už hrajú rozprávku Lomidrevo, tvorcovia začali uvažovať, že by to chcelo ženský element, a tak Nebojsovi našli adekvátnu partnerku Marušku a rozprávka teda hovorí aj o putovaní, na ktorom stretli nielen dvanásť mesiačikov. Rozprávka očarila všetkých účinkujúcich, lebo im priniesla mnoho pekných a farebných podnetov aj vďaka bábkam a scénografii Františka Liptáka, pod krásne kostýmy sa podpísala Katarína Hollá.

 

 

Skvelá veselá hudba, ktorá ponúkla príležitosť na spev aj hercom, u ktorých nie je samozrejmosťou, pochádza z pera Juraja Haška a choreografiou hercov i divákov potešila Eva Burdová. Autorský rukopis majstra Ľubomíra Feldeka pretavil do režijnej poetiky Ondrej Spišák a Ľubomír Feldek netajil nadšenie nad bravúrnou prácou potomka svojho kamaráta, už zosnulého Karola Spišáka.

 

 

V diele sa prelína viacero andersenovských klasických rozprávok prostredníctvom putovania Marušky a Nebojsu, ktorý toho musí veľa zažiť, aby sa naučil nebáť sa. Ako mu v tom pomôže Maruška a či sa to vôbec podarí – o tom všetkom je táto divadelná rozprávka s pesničkami.

 

Čo nám prezradili účinkujúci a autor?

 

Monika Hilmerová – ideál všetkých svokier na svete zo seriálu Oteckovia – si strihla postavu strigy a macochy v jednom. A čo ju zaujalo na tejto postave?

 

 

„Mnohotvárnosť postavy, ktorá sa musí vyrovnávať s tým, že starne a nahrádza ju niekto mladší a krajší,“ prezrádza Monika.  Ako sa vyrovnáva so starnutím ona sama? Odpoveď nájdete v reportáži a zaručene vás pobaví.   

 

 

Janka Kovalčíková sa ujala postavy Marušky a povie, či bola v zime na jahody, teraz by to mala ľahšie, nakoľko je jahodová sezóna. Pospomínala aj na hru Lomidrevo, kde stále účinkuje a zadala matematickú úlohu, aby sme si vyrátali, ako dlho. Okrem toho nás zaujímal jej názor na prepojenie dvoch a dokonca viacerých rozprávok do jednej, ale aj používanie smatfónov v klasických rozprávkach.

 

 

Janka Maruška si myslí, že „ je to potrebné, netreba sa tomu brániť, doba ide ďalej.“ Čo chystá nám neprezradila, lebo ešte nemôže.

 

Autor Ľubomír Feldek napísal pôvodne len hru Nebojsa, ale napokon bol oslovený zakomponovať do príbehu viacero rozprávok. Ako to vníma?

 

„Bol to skvelý nápad režiséra Spišáka, keďže vo svete sa všeobecne kritizuje, že všade je v pozíciách väčšina mužov,“  začína zaujímavú odpoveď Ľubomír Feldek, ale zároveň dodáva aj inú teóriu a tú už si pozrite v reportáži. Okrem toho prezrádza aj filozofiu detského diváka, ktorý sa aktívne zapája do divadelnej hry.

 

 

V závere prezradí, čo nové chystá. V divadle mu zobrali ďalšiu hru, ktorá sa čoskoro začne nacvičovať, ale taký nácvik trvá dlho, tak si na záver neodpustil štipľavú poznámku.

 

 

Ivan Vojtek si zahral mesiac Jún, vraj teplejší už nebol voľný, ale s postavou je stotožnený. Prečo mu táto rozprávka na prahu  šesťdesiatky priniesla obrovskú radosť, prezradí v rozhovore. Na záver snáď ešte toľko, že Nebojsu si zahrá skvelý Richard Autner, s ktorým sme rozhovor uverejnili nedávno.  

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Anna Olvecká

Foto:  Anna Olvecká, Ctibor Bachratý, NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok