Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. mar. 2021Fridrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Doteraz platilo, že rodičia do 33 rokov si môžu počas roka vybrať 4 týždne dovolenky, to sa však zmenilo.
Doteraz platilo, že rodičia do 33 rokov si môžu počas roka vybrať 4 týždne dovolenky, to sa však zmenilo.
03.01.2020 09:34 Ekonomika
Mladí rodičia majú tiež právo na 5 týždňov dovolenky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.01.2020 09:34 Ekonomika

Mladí rodičia majú tiež právo na 5 týždňov dovolenkyBRATISLAVA - Zamestnanci, ktorí dosiaľ nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa, majú od začiatku tohto roka nárok na päť týždňov dovolenky.


Pracujúci rodič 

V súčasnosti pritom pracovný kódex priznáva nárok na päťtýždňovú dovolenku len tým zamestnancom, ktorí dosiahli vek 33 rokov, mladší zamestnanci majú zákonnú výmeru dovolenky v dĺžke štyroch týždňov. Na uplatnenie nároku na päť týždňov dovolenky zamestnanec svojmu zamestnávateľovi oznámi vzťah k dieťaťu.

 

 

Zamestnávatelia boli proti
S novelou Zákonníka práce od SNS už pred jej schválením zásadne nesúhlasili zamestnávatelia. Prijatie tejto novely bude mať podľa nich zásadne negatívny dopad na podnikateľské prostredie na Slovensku. "Dochádza k navýšeniu nákladov práce. Slovensko má najvyšší počet poskytovaných sviatkov a dní pokoja (15) v porovnaní s okolitými štátmi, čo má v konečnom dôsledku rovnaký efekt, ako väčšia výmera dovolenky," odkázala Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) národniarom.

 

 

Interná záležitosť
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) považuje systém odmeňovania, benefitov a iných pracovnoprávnych vzťahov za internú záležitosť každého podnikateľského subjektu, ktorý sám najlepšie vie, aké sú jeho ekonomické možnosti. "Dnes je možné dohodnúť si v kolektívnej zmluve aj vyššiu výmeru dovolenky ako je zákonom stanovená dĺžka. Formou kolektívneho vyjednávania môžu zástupcovia zamestnancov dohodnúť okrem iného aj napríklad dĺžku dovolenky," tvrdila AZZZ.

 

 

Diskriminácia? 
Novela Zákonníka práce je podľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva diskriminačná. "Novela zákona znevýhodňuje osoby, ktoré sa o deti nestarajú," uviedlo stredisko v októbri minulého roka. Nárok na dovolenku vychádza podľa tohto strediska z potreby zamestnanca na zotavenie po práci a nie je v priamom súvise s aktívnym výkonom rodičovstva a starostlivosti o deti.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok