Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. okt. 2020Šimon
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Sloboda zvierat prijala v roku 2019 približne desaťtisíc zvierat
Sloboda zvierat prijala v roku 2019 približne desaťtisíc zvierat
01.01.2020 16:34 Domov
Rok 2019 podľa Slobody zvierat
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.01.2020 16:34 Domov

Rok 2019 podľa Slobody zvieratSloboda zvierat prijala vo svojich útulkoch počas roku 2019 približne desaťtisíc zvierat. Od začiatku minulého roka do polovice decembra zaznamenala 1 230 prípadov týrania zvierat. Len v bratislavskom útulku Polianky prijali 2 199 mačiek a psov.


Pre vyše 1000 zvierat našli nový domov

Pre 1 317 z nich sa podarilo nájsť nový domov pomocou domácej alebo zahraničnej adopcie. Ďalších 712 psov a mačiek vďaka mikročipom vrátili pôvodným majiteľom. Konečné počty zo všetkých svojich útulkov bude Sloboda zvierat poznať v prvom štvrťroku tohto roka. 

 

 

Väčšina prijatých zvierat je zanedbaných

Väčšina zvierat, ktoré sa dostanú do útulkov Slobody zvierat, je chorých alebo zanedbaných. "Asi desať percent prijatých zvierat musí podstúpiť operáciu na záchranu života. Jedná sa často o zvieratá, ktoré sú zrazené, postrelené, so vrastenou reťazou, či inými následkami po týraní. Keďže sú vyšetrenia, operácie a následná liečba finančne nákladné, väčšina útulkov sa následne borí s finančnými problémami," povedala Silvia Čaňová, koordinátorka kampaní Slobody zvierat s tým, že nákladné je aj zimné obdobie, kedy je potrebné vykurovanie vnútornej karantény pre choré zvieratá a mláďatá. Pri väčších útulkoch to podľa nej predstavuje náklad aj tisíce eur mesačne.

 

Majitelia zlyhávajú v starostlivosti o zvieratá
Podľa organizácie zlyhávajú pri starostlivosti o zvieratá najmä ich majitelia, ktorí si neplnia svoje zákonné povinnosti, nečipujú psov, nevytvárajú zvieratám priaznivé podmienky pre život, neposkytujú im dostatočnú veterinárnu starostlivosť a veľmi často s nimi kruto zaobchádzajú. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

McFly, Ajron a Žofia už svoje rodiny majú. 🐶😻 Pozrite si stovky fotografií šťastných koncov v albumoch zo série "Našli sa" na našom facebooku ➡️ link v profile. Všetky zvieratká z albumov ''Našli sa'' si prežili časť svojho života na ulici a napokon v útulku Slobody zvierat, kde si vďaka fajn ľuďom našli nový domov. Nájduchovia a opustenci sa menia na veľkých členov rodiny a naša úloha, dávať druhú šancu je splnená. Navštevujte útulky a nechajte sa získať. Sloboda zvierat ďakuje všetkým vzorným majiteľom psíkov z tohto albumu a tisíckam ďalších akčných ľudí, ktorí stoja pred veľkou výzvou – pomáhať a dávať druhú šancu! Ak si chcete zverejniť svoje zachránené zvieratko v albume, fotky a príbehy posielajte k nám na adresu na dobrovolnici.sz@gmail.com. ❤

Príspevok, ktorý zdieľa Sloboda Zvierat (@slobodazvierat),

 

Zvieratá nekontrolujú dostatočne

V prípadoch týraných a zanedbaných zvierat podľa Slobody zvierat zlyhávajú aj obce a štát. "Regionálna veterinárna a potravinová správa, ktorá má kontrolovať zdravie zvierat a podmienky pre ich život, chodí do terénu veľmi málo. Navyše nevyužíva naplno svoje kompetencie v oblasti nápravy životných podmienok a zdravotného stavu zvierat. Mnohé obce ani nevedia, že majú povinnosť zabezpečovať odchyt zatúlaných zvierat a ich umiestnenie do karantény a útulkov. Na chode útulkov sa pritom majú aj finančne podieľať. Ich prácu tak musia suplovať mimovládne organizácie a dobrovoľníci," opísala nedostatky zo strany štátu Čaňová. Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky s tým nesúhlasí. "Odmietame tvrdenie, že pracovníci jednotlivých regionálnych veterinárnych a potravinových správ si plnia svoje povinnosti v nedostatočnej miere a nevyužívajú naplno svoje kompetencie," reagoval ústredný riaditeľ Jozef Bíreš.

 

Pozitívne správy
Za veľké pozitívum uplynulého roka organizácia považuje presadenie zákazu výcviku a verejného vystupovania zvierat v cirkusoch a novelu veterinárneho zákona, ktorý nariaďuje chovateľom povinné očkovanie psov. Negatívne hodnotí, že aj napriek petícii, pod ktorú sa podpísalo vyše 50-tisíc ľudí, sa na Slovensku stále nepodarilo presadiť zákon o zákaze držania zvierat na reťazi. Zákon tak bude schválený najskôr v marci.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok