Regulátori krajín V4 protestujú proti nemecko-rakúskej dohode, neposkytuje rovnaké podmienky pre obchodovanie

NETKY.SK • 2 Jún 2017, 14:20 • 2 min
Regulátori krajín V4 protestujú proti nemecko-rakúskej dohode, neposkytuje rovnaké podmienky pre obchodovanie

BRATISLAVA - Energetickí regulátori Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska nesúhlasia s dohodou medzi Nemeckom a Rakúskom o riadení preťaženia na rakúsko-nemeckých hraniciach.

slovakia

left justify in out

„Dohoda nie je v súlade s technickými limitmi prepojenej prenosovej sústavy, ani nespĺňa procesné štandardy vyžadované legislatívou EÚ,“ uviedli regulátori krajín Visegrádskej štvroky (V4) vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.

V polovici mája národné regulačné orgány Nemecka (Bundesnetzagentur) a Rakúska (E-Control) informovali o ich bilaterálnej dohode o zavedení schémy riadenia preťaženia na hranici ponukovej oblasti Nemecko/Luxembursko – Rakúsko. Podľa ich spoločného vyhlásenia schéma manažmentu preťaženia pri výmene elektriny na hraniciach medzi Rakúskom a Nemeckom bude platiť od 1. októbra 2018 a stanovuje minimálnu dlhodobú cezhraničnú kapacitu na úrovni 4,9 gigawattu namiesto terajšej neobmedzenej obchodnej kapacity.

Podľa regulátorov, pokiaľ bude táto dohoda uplatnená na strane Nemecka a Rakúska, bude aj naďalej pretrvávať stav nesúladu s požiadavkami príslušnej legislatívy EÚ, ako aj s technickými limitmi prepojenej prenosovej sústavy. „Naše úrady dlhodobo podporovali rozdelenie nemecko – rakúskej ponukovej oblasti hranice, nakoľko je preukázaným faktom, že komerčné transakcie na nemecko – rakúskej hranici majú veľký negatívny dopad na dostupné prenosové kapacity na prepojovacích vedeniach v susedných členských štátoch, ako aj na celkovú bezpečnosť kontinentálneho prenosového systému. Na druhej strane musíme žiaľ vyjadriť vážne výhrady k dôležitým častiam dohody a k súvisiacim procesom,“ uviedli regulátori.

Limit 4,9 gigawattu na dlhodobú kapacitu sa zdá byť podľa nich neodôvodniteľne vysoký. „Bundesnetzagentur a E-Control neposkytli žiadne technické analýzy, ktoré by odôvodnili takúto vysokú hodnotu. V skutočnosti je k dispozícii množstvo štúdií, ktoré dokazujú, že kapacita je oveľa nižšia ako uvedená,“ myslia si regulátori krajín V4. Ako dodali, Agentúra pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) vo svojom rozhodnutí uvádza, že sieťové prvky medzi Nemeckom a hlavnou časťou Rakúska sa rovnajú maximálnej prenosovej kapacite medzi týmito dvoma oblasťami na úrovni 3 158 megawattov.

„Zdá sa, že dohoda medzi Nemeckom a Rakúskom neberie do úvahy neprimerane vysoký dopad výmen medzi ich krajinami na určité štrukturálne preťažené prepojovacie vedenia v pôvodnom regióne strednej a východnej Európy. Dohoda nedáva garancie, že najviac dotknuté sieťové prvky, menovite tie na východ od hranice ponukovej oblasti Nemecko/Luxembursko – Rakúsko budú počas procesu výpočtu kapacity akýmkoľvek spôsobom zobrané do úvahy,“ konštatovali regulátori.

Svoje znepokojenie zo spomínanej nemecko-rakúskej dohody už vyjadrili aj prevádzkovatelia elektrizačných prenosových sústav Českej republiky, Maďarska, Slovenska, Poľska a Rumunska. Podľa nich dohoda medzi regulačnými úradmi Nemecka a Rakúska nedokázala poskytnúť rovnaké podmienky pre obchodovanie v strednej Európe a ukončiť dlhotrvajúce uprednostňovanie rakúsko-nemeckého obchodu na úkor susedných členov Európskej únie.

 

„Jednostranné stanovenie minimálnej dlhodobej cezhraničnej kapacity na úrovni 4,9 GW bez koordinácie s dotknutými stredoeurópskymi prevádzkovateľmi prenosových systémov spochybňuje celý koordinačný proces,“ konštatovali prevádzkovatelia prenosových sústav.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies