Testovaných na slovensku
165714
Infikovaných na slovensku
1520
Infikovaných svetovo
5909003
Úmrtí svetovo
362081
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
29. máj. 2020Vilma
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Na Slovensku pribudlo ďalších 27 nakazených, tretina z nich má viac ako 60 rokov.
Na Slovensku pribudlo ďalších 27 nakazených, tretina z nich má viac ako 60 rokov.
31.03.2020 11:50 Koronavirus
Pribudlo ďalších 27 nakazených, väčšina patrí do ohrozenej vekovej kategórie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.03.2020 11:50 Koronavirus

Pribudlo ďalších 27 nakazených, väčšina patrí do ohrozenej vekovej kategórieNa Slovensku pribudlo ďalších 27 prípadov ochorenia COVID-19. Ako ďalej na utorňajšom tlačovom brífingu informoval predseda vlády SR Igor Matovič, tretina pozitívne testovaných má viac ako 60 rokov.


Seniori sú ohrozená veková kategória

"Doteraz títo ľudia až tak výrazne neboli zastúpení. Dúfam, že je to len taká výnimka," uviedol premiér. Ako pripomenul, práve táto veková kategória je najviac ohrozená. Celkovo bolo testovaných 688 vzoriek, 661 bolo negatívnych.

 

 

Celkový počet nakazených je 363
Ako k zverejneným údajom doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, celkový počet pacientov s pozitívnym výsledkom je teda aktuálne na Slovensku 363. Celkový počet pacientov s negatívnym výsledkom sa vyšplhal na 7 857.

 

Najviac pacientov je z okresu Bratislava
Z posledných pozitívne vyšetrených prípadov bolo 15 žien a 12 mužov. Najmladší pacient je trojročné dievčatko z okresu Bánovce nad Bebravou. Najstarším je 80-ročná žena z okresu Nitry. Geograficky je najviac pacientov, a to šesť, z okresu Bratislava.

 

 

Kapacity našich nemocníc budú pravdepodobne dostatočné

Generálny riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana informoval, že v najťažšom dni pandémie koronavírusu na Slovensku by mohlo pľúcnu ventiláciu potrebovať 1 030 pacientov. Ako uviedol, ide o výrazný pokles oproti predchádzajúcemu scenáru, pretože sa tento počet približuje kapacitám nášho systému. Ako uviedol predseda vlády SR Igor Matovič, na základe štúdie spred dvoch týždňov vrchol znamenal, že by sme potrebovali päťkrát viac pľúcnych ventilácií, ako máme k dispozícii. "Som veľmi rád, že toto číslo dramaticky po prijatých opatreniach kleslo. Môže to byť splniteľný cieľ. Malo by byť v našich možnostiach a schopnostiach, aby sme ich dovtedy zabezpečili," dodal.

 

Opatrenia výrazdne dopomohli k zlepšeniu situácie
Ako informoval Smatana, keby sme na Slovensku nemali žiadne opatrenia, potrebovali by sme o 55 dní približne 6-tisíc ventilátorov. Ak by zostali pôvodné opatrenia platné od 16. marca, potrebovali by sme 1 850 ventilátorov na približne stý deň. "Aj po zapracovaní nových dát stále platí, že všetky prijaté opatrenia sa ukázali ako adresné a efektívne. Ak sa nám to podarí udržať, veríme, že budeme medzi najlepšími piatimi krajinami, ako Singapur, Taiwan alebo Južná Kórea, ktorým sa to darí efektívne zvládať," povedal. Aj vďaka opatreniam prijatým 24. a 27. marca sa podľa Smatanu podarilo oddialiť kapacitný limit systému až na sedemdesiaty deň. Mali by sme sa tak vyhnúť talianskemu či španielskemu scenáru.

 

Martin Smatana a Igor Matovič

 

Bez opatrení by sa mohlo nakaziť až 19% populácie
"Ak by sme začali od včera a neboli by v platnosti žiadne opatrenia, mali by sme do 55 dní infikovaných takmer 19 % populácie, čo by bol vrchol, ďalej by to klesalo," uviedol Smatana. Takouto krivkou ide podľa neho Taliansko a Španielsko. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok