Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.04.2019 12:06 Zaujímavosti
Potrebujete láskavosť? Povedzte tieto zázračné slová!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.04.2019 12:06 Zaujímavosti

Potrebujete láskavosť? Povedzte tieto zázračné slová!Ako presvedčiť človeka, aby pre vás niečo urobil? Veľmi jednoducho!


V živote každého z nás sa z času na čas vyskytne situácia, kedy by sa nám zišla "pomocná ruka". Či už potrebujeme zastúpiť v práci, vypomôcť s upratovaním na vlastnej stavbe alebo nám len chýba garde na nejakú spoločenskú akciu, môžeme požiadať niekoho zo svojich známych o pomoc. Psychológovia radia, ako to urobiť tak, aby sme dosiahli, čo dosiahnuť potrebujeme, a to úplne prirodzene.

 

 

Problematikou efektivity presviedčania sa v už v roku 2000 zaoberali Nicholas Guéguen a Alexandre Pascual. Tí zistili, že mimoriadnu úlohu pri tom zohráva možnosť voľby. Na to v roku 2013 nadviazal aj Christopher Carpenter a v spolupráci s niekoľkými dobrovoľníkmi realizoval svoju štúdiu.

 

Ľudí rozdelil na dve skupiny, pričom úlohou každého malo byť prejsť sa po nákupnom centre a osloviť niekoho s prosbou o pár drobných na autobus. Jedna skupina však mala za svojou požiadavkou dodať frázu „ale môžete pokojne odmietnuť“, druhá o peniaze mala požiadať bez toho. Ukázalo sa, že výrazne úspešnejší boli práve tí dobrovoľníci, ktorí pri svojej žiadosti o láskavosť dali druhej strane najavo, že ich voľba je úplne slobodná. Dostali drobné nielen od väčšieho počtu ľudí, ale išlo aj o vyššie sumy.

 

 

Podobné experimenty sa realizovali v rôznych obmenách fráz, no vždy s rovnakou podstatou – nechať ľudí rozhodnúť sa, čo urobia, bez toho, aby na nich bol vyvíjaný tlak. Pokiaľ nie sú „zatlačení do kúta“, sú podľa štúdie ďaleko ochotnejší splniť vaše prosby.

 

 

 reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok