Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. jún. 2023Žaneta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Lucia Ďuriš Nicholsonová
16.06.2022 19:30 Zahraničie
Rakúsko už nebude diskriminovať slovenské deti, teší sa Lucia Ďuriš Nicholsonová
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.06.2022 19:30 Zahraničie

Rakúsko už nebude diskriminovať slovenské deti, teší sa Lucia Ďuriš NicholsonováBRUSEL - Súd rozhodol, že prispôsobenie rodinných prídavkov a rôznych daňových výhod, ktoré Rakúsko poskytuje pracovníkom v závislosti od štátu bydliska ich detí, je v rozpore s právom Európskej únie.


Jedna veľká nespravodlivosť voči Slovkom pracujúcim v Rakúsku sa končí. Slovenské deti už Rakúskom nebudú diskriminované. Týmito slovami reagovala poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá) na štvrtkové rozhodnutie Súdneho dvora EÚ o mechanizme, ktorý znevýhodňoval rodičov detí s iným ako rakúskym občianstvom, ktorí pracujú v Rakúsku. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.

 

„Vítam rozhodnutie Súdneho dvora EÚ. Na problém rakúskych prídavkov som poukazovala, odkedy sa podmienky zmenili,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová.

 

 

Pripomenula, že v Rakúsku od 1. januára 2019 platí zákon, podľa ktorého mali migrujúci pracovníci, ktorých rodinní príslušníci tam nežijú, nárok na rozdielnu a teda nižšiu výšku rodinných prídavkov.

 

Túto tému v inštitúciách EÚ otvorila ešte v septembri 2019, keď predsedala Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL). Na problém spornej rakúskej legislatívy upozorňovala spolu s bývalou eurokomisárkou pre zamestnanosť Marianne Thyssenovou a v tejto agende pokračovala aj s jej nástupcom eurokomisárom Nicolasom Schmitom.

 

Prečítajte si tiež: Minister Sulík prezradil, o koľko vzrastú ceny plynu pre domácnosti

 

Rozhodnutie súdu ocenil aj europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý po zavedení sporného rakúskeho zákona inicioval list zaslaný Európskej komisii, aby situáciu prešetrila a vyvinula potrebné právne kroky. „Eurokomisia nám dala za pravdu a vo štvrtok to potvrdila aj európska súdna inštancia,“ uviedol.

 

 

„Súdny dvor EÚ na základe žaloby Európskej komisie vo štvrtok rozhodol, že ide o porušenie práva EÚ. Rakúsky zákon predstavuje nepriamu diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti, ktorá v každom prípade nie je odôvodnená,“ konštatovala Ďuriš Nicholsonová.

 

Podľa nej to v praxi znamená, že Rakúsko musí kritizovanú legislatívu zrušiť alebo zmeniť tak, aby odstránilo rozpor s právom EÚ a nedochádzalo k diskriminácii. V opačnom prípade môže EK podať ďalšiu žalobu pre nevykonanie rozhodnutia Súdneho dvora EÚ.

 

„V takom prípade by však po krátkom súdnom procese hrozili Rakúsku veľmi vysoké sankcie vo forme penále za každý deň omeškania a paušálna finančná pokuta,“ vysvetlila Ďuriš Nicholsonová, ktorá rozhodnutie Súdneho dvora vníma aj ako úspešné vyústenie snáh o nápravu situácie zo strany inštitúcií EÚ.

 

Možno vás zaujme: Ľuboš Blaha je poriadne nahnevaný! Facebooku poslal otvorený list

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok