Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jan. 2021Miloš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pri hoaxoch často ide až o psychologickú hru.
Pri hoaxoch často ide až o psychologickú hru.
25.11.2020 07:34 Domov
Policajti upozorňujú, že hoaxy nemusia byť beztrestné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.11.2020 07:34 Domov

Policajti upozorňujú, že hoaxy nemusia byť beztrestnéPolícia sa na sociálnej sieti snaží aj pôsobiť preventívne. V čase, keď sa vytvára mnoho hoaxov a konšpirácií upozorňuje, že na tie je možné pozerať sa aj z hľadiska trestno-právnej zodpovednosti.


Upozorňuje, že môže ísť až o šírenie poplašnej správy. „Podľa § 361 sa prečinu šírenia poplašnej správy dopustí ten, kto úmyselne spôsobí nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, ktorá je nepravdivá, alebo sa dopustí iného obdobného konania spôsobilého vyvolať také nebezpečenstvo,“ vysvetľujú strážcovia poriadku na sociálnej sieti.

 

 

Za takéto správanie sa však nepovažuje len telefonát, že niekde sa nachádza výbušné zariadenie. „Za trestnoprávne relevantné konanie páchateľa je teda možné považovať rozširovanie nepravdivých správ spôsobilých vyvolať vážne znepokojenie aspoň časti obyvateľstva aj prostredníctvom počítačovej siete (internetu),“ zdôraznili.

 

A jedným z priestorov na takéto konanie je aj dezinformačný priestor na internete. Cieľom takýchto webov je podľa policajtov mnohokrát už samotné „vyvolávanie strachu, paniky či napätia medzi obyvateľmi“.

 

Polícia pridáva, že pre posudzovanie trestnoprávnej zodpovednosti sa tu prihliada na rôzne veci a „je treba skúmať viacero ďalších aspektov skutku ako napr. povahu falošnej správy, jej virálnosť či reálny dopad na konanie ostatných osôb“. Strážcovia zákona a poriadku dodávajú, že je dôležité zdroje si overovať a hľadať informácie práve tam, kde k takémuto preverovaniu dochádza. Na sociálnej sieti policajti použili vtipnú fotografiu trestnej lavice pre šíriteľov dezinformácií.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTube/FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok