Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. máj. 2019Gertrúda
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.03.2019 11:00 Domov
Podmienky pre držiteľov vodičských oprávnení z EÚ sa nezmenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.03.2019 11:00 Domov

Podmienky pre držiteľov vodičských oprávnení z EÚ sa nezmeniaLONDÝN/BRATISLAVA - Podmienky pre držiteľov vodičských oprávnení z krajín Európskej únie, ktorí žijú alebo navštívia Spojené kráľovstvo, sa po brexite nezmenia, uvádza sa v dokumente, ktorý v septembri 2018 vydala britská vláda.


Pre držiteľov vodičských oprávnení z krajín EÚ alebo krajín mimo EÚ, ako sú USA, Kanada, Srbsko, Japonsko a Nový Zéland, budú platiť tie isté podmienky ako v súčasnosti. Británia podľa dokumentu od motoristov, ktorí prídu na jej územie na dovolenku alebo za prácou, nevyžaduje na uznanie platnosti ich vodičského preukazu samostatné medzinárodné povolenie na vedenie motorového vozidla (IPD).

 

Držitelia vodičských preukazov z EÚ ich môžu v Británii používať aj po brexite: až kým nevyprší ich platnosť, kým držiteľ nedosiahne vek 70 rokov alebo po obdobie troch rokov od nadobudnutia pobytu v Británii, potvrdil riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga a dodal, že potom bude potrebné vymeniť ho za britský vodičský preukaz.

 

Spojené kráľovstvo bude podľa jeho slov meniť vodičské preukazy vydané v krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) za britské preukazy na požiadanie bez potreby rozdielových skúšok.

 

"Naši občania v Británii by teda mali mať veci v poriadku. Toto však neplatí pre nákladné autá (lorry) a autobusy," vysvetlil Tomaga.

 

"V zmysle aktuálne platného znenia zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke zostáva v prípade, že Británia po odchode z EÚ zostane členom Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), zachovaná doterajšia prax podľa prvého bodu zákona," povedala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Denisa Baloghová.

 

"Na vedenie sa budú uznávať všetky doteraz vydané vodičské preukazy UK vrátane tých, ktoré neobsahujú fotografiu držiteľa," doplnila.

 

Vodičské oprávnenie získané vo Veľkej Británii však nemusí byť po brexite v iných krajinách EÚ uznané, uvádza na svojom webovom portáli britská vláda v dokumente z decembra minulého roka.

"Pre držiteľa britského vodičského preukazu, ktorý má na území SR trvalý alebo prechodný pobyt, môže nastať situácia, že jeho preukaz nebude platný," potvrdila Baloghová a dodala, že v takom prípade môže držiteľ požiadať o jeho výmenu, ak spĺňa podmienky podľa zákona o cestnej premávke.

 

V prípade brexitu bez dohody si držitelia britských vodičských preukazov musia zabezpečiť medzinárodné povolenie na vedenie motorového vozidla (IPD), píše sa v dokumente vlády. Toto povolenie priložia k svojmu vodičskému preukazu a oprávni ich viesť motorové vozidlo v krajinách EÚ, spresňuje vláda.

 

V EÚ existujú dva typy povolenia na základe rôznych dohovorov o cestnej premávke a to, ktorý typ občan Británie potrebuje, závisí od konkrétnej krajiny.

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok