Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
05.12.2012 12:14 Ekonomika
Podľa prieskumu korupcie je Slovensko piatou najhoršou krajinou EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.12.2012 12:14 Ekonomika

Podľa prieskumu korupcie je Slovensko piatou najhoršou krajinou EÚPodľa prieskumu korupcie je Slovensko piatou najhoršou krajinou EÚ - Slovensko Medzinárodná mimovládna nezisková organizácia Transparency International (TI) so sídlom v Berlíne vo svojej najnovšej výročnej správe o vnímaní korupcie konštatuje, že korupcia


Medzinárodná mimovládna nezisková organizácia Transparency International (TI) so sídlom v Berlíne vo svojej najnovšej výročnej správe o vnímaní korupcie konštatuje, že korupcia sa stala neoddeliteľnou súčasťou globálnej ekonomiky.

Index vnímania korupcie (CPI) je najznámejší, najväčší a najcitovanejší index venujúci sa korupcii vo verejnom sektore, uvádza sa na stránke TI Slovensko.

CPI nie je samostatný prieskum, ale prieskum prieskumov. Index je vypočítaný z najmenej troch a priemerne z ôsmich medzinárodných prieskumov, v ktorých sa vyskytli otázky o stave korupcie či úplatkárstva.

Vo výročnej správe TI, zverejnenej dnes v Berlíne, sa konštatuje, že napriek úsiliu aktivistov v rôznych častiach sveta CPI ukazuje, že dve tretiny zo 176 sledovaných štátov majú skóre nižšie ako 50, čo znamená, že sú veľmi skorumpované.

Silnejúce protesty voči skorumpovaným vládam síce donútili vlani niekoľko politikov vzdať sa funkcie, ale "keď sa zotrel prach, ukázalo sa, že miera podplácania, zneužívania moci a tajných obchodných machinácií je v mnohých krajinách stále vysoká," cituje zo správy tlačová agentúra DPA.

Kým na čelných miestach sú opäť krajiny ako Dánsko, Fínsko a Nový Zéland, ktoré majú na stupnici od nula (vysoká miera korupcie) po 100 (nulová miera korupcie) 90 bodov. Na konci rebríčka znova figuruje Afganistan, Severná Kórea a Somálsko s ôsmimi bodmi. 

Česko, s ktorým SR patrí k najhoršie hodnoteným krajinám EÚ a Európy - horšie je už len Taliansko a balkánske štáty -, je toho roku na 54. mieste, informuje český spravodajský server iDNES.cz.

Znepokojenie vyvoláva skutočnosť, že v krajinách, kde sa odohrali zmeny v rámci Arabskej jari, zaznamenali len malé zlepšenie v oblasti potláčania korupcie. Platí to rovnako pre Egypt, ako aj pre blízkovýchodné štáty.

Štáty, ktoré čelia kríze v eurozóne, aj tohto roku dosiahli zlé skóre CPI, pričom finančná a ekonomická kríza sa javí ako kľúčový faktor, ktorý pomáha podnecovať korupciu. 

Grécko, ktoré má v eurozóne najväčšie problémy, obsadilo vlani 80. priečku, toho roku sa posunulo na 94. miesto (36 bodov). Taliansko, o ktorom sa tiež v rámci eurozóny vedú diskusie, je na 72. mieste (72 bodov) spolu s Bosnou a Hercegovinou, Stredoafrickou republikou a africkým ostrovným štátom Svätý Tomáš. Portugalsko a Španielsko dosiahli 63 a 65 bodov.
Korupcia je vo svete najviac pertraktovaným problémom

Korupcia je vo svete najviac pertraktovaným problémom, uviedol v komentári výročnej správy generálny riaditeľ TI Cobus de Swardt. Popredné svetové ekonomiky by mali slúžiť ako príklad, mali by sa ubezpečiť, že ich inštitúcie sú úplne transparentné a ich lídri zodpovední, zdôraznil.

Západné industrializované štáty ako Švajčiarsko, Kanada, Austrália a Švédsko patria tento rok k štátom s vysokým skóre CPI. Avšak Čína - druhá najsilnejšia ekonomika sveta s obrovským ekonomickým rastom - je v dolnej časti rebríčka, na 80. mieste.

Spojené štáty sú 19. so 73 bodmi, kým Japonsko sa ocitlo na 17. mieste. Nemecko, najväčšia európska ekonomika, je na 13. priečke so 79 bodmi a Británia má 74 bodov a v rebríčku jej patrí 17. miesto.

Rusko s obrovskými zásobami prírodných zdrojov v porovnaní s minulými rokmi zaznamenalo menší pokrok, ale aj tak obsadilo 133. priečku v rebríčku zodpovedajúcu 28 bodom.
Zdroj: TASR


reklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok