Peter Sagan získal šiesty rok za sebou Zlatý pedál

NETKY.SK • 22 December 2016, 08:04 • 2 min

BRATISLAVA - Cestný cyklista Peter Sagan obhájil minuloročný triumf v ankete Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Zlatý pedál 2016.

Druhé miesto obsadil paracyklista Jozef Metelka a tretí skončil Patrik Tybor.

Sagan má za sebou mimoriadne úspešný rok, prvýkrát získal pre Slovensko titul majstra Európy, v katarskej Dauhe obhájil titul svetového šampióna v cestnej cyklistike. Na Tour de France si piatykrát vybojoval prvenstvo v bodovacej súťaži o zelený dres, získal tri etapové triumfy a stal sa najbojovnejším pretekárom celého podujatia. Okrem toho triumfoval na pretekoch Grand Prix Quebec, Gent – Wevelgem, Okolo Flámska, zvíťazil v bodovacej súťaži na podujatí Okolo Kalifornie.

Dvadsaťšesťročný jazdec tímu Tinkoff-Saxo sa šiestykrát v rade stal absolútnym víťazom ocenenia pre najlepšieho slovenského cyklistu, celkovo vyhral v tejto ankete sedemkrát.

Jozef Metelka patril k najúspešnejším slovenským reprezentantom na letných paralympijských hrách v Riu de Janeiro. Paracyklista získal zlato v stíhacích pretekoch na 4 km a v časovke kategórie C4, strieborný kov vybojoval v pretekoch na 1 km s pevným štartom. Metelka zbieral kovy aj na majstrovstvách sveta v talianskom Montichiari, striebro získal na kilometrovej trati s pevným štartom a zlato si vybojoval v stíhacích pretekoch na 4 km. Počas roka vytvoril nový svetový rekord v stíhačke a v kategórii MC4 bol líder Svetového pohára.

Talentom roka sa opäť po roku stal Matúš Štoček, na majstrovstvách Európy juniorov vo Francúzsku obsadil štrnástu pozíciu v hromadných pretekoch.

Slovenská cyklistika získala v roku 2016 šesť medailí z majstrovstiev sveta, štyri z paralympijských hier v Riu de Janeiro, päť z kontinentálneho šampionátu, prvenstvo a pódiové umiestnenie v rebríčku Svetového pohára. "Mám to šťastie, že už štyri roky po sebe hovorím, že to bol najúspešnejší rok v histórii slovenskej cyklistiky. Môžem to opäť zopakovať. Vôbec po prvý raz v histórii sa podarilo získať jednému cyklistovi titul majstra sveta i Európy. Aj ďalším sa podarilo zvíťaziť či podať výkon hodný pódia na vrcholnom podujatí ich disciplíny, čo je naozaj fantastické. Takéto úspechy všetkých motivujú," povedal prezident SZC Peter Privara.

Výsledky ankety o najlepších športovcov Slovenského zväzu cyklistiky 2016 Zlatý pedál:

Celkový víťaz:

1. Peter Sagan (Tinkoff-Saxo, od nadchádzajúcej sezóny Bora-hansgrohe), cestná cyklistika.

2. Jozef Metelka, paracyklistika

3. Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica), cestná cyklistika

Cyklista roka 2016 - cestná cyklistika: Peter Sagan (Tinkoff-Saxo)

výsledky: MS (Katar), preteky jednotlivcov: 1. miesto, ME (Francúzsko), preteky jednotlivcov: 1. miesto, Okolo Flámska, Gent – Wevelgem, Grand Prix Quebec: 1. miesto, Tour de France: piaty raz víťaz bodovacej súťaže o zelený dres, Okolo Kalifornie, Eneco Tour 2016: víťaz bodovacej súťaže. V roku 2016 celkovo 14 víťazstiev.

Cyklista roka 2016 - dráhová cyklistika: Alžbeta Pavlendová

výsledky: M3 (Fr.), scratch: 5. miesto, Šesť Dní v Gente: 4. miesto, Grand Prix Viedeň: 2. miesto.

Cyklista roka 2016 – zdravotne znevýhodnený: Jozef Metelka

výsledky: PH 2016 (Braz.), stíhacie preteky na 4 km a časovka jednotlivcov kategórie C4: 1. miesto, preteky na 1 km s pevným štartom: 2. miesto, MS (Tal.), stíhacie preteky na 4 km: 1. miesto, preteky na 1 km s pevným štartom: 2. miesto

Cyklista roka 2016 - sálová cyklistika: Nicole Frýbortová

výsledky: MS (Nem.): 3. miesto, Stredoeurópsky pohár: 1. miesto, Swiss Austria Masters: 2. miesto

Cyklista roka 2016 - cyklotrial: Tatiana Janíčková

výsledky: MS (Tal.): 5. miesto, ME (Fr.): 1. miesto, rebríček UCI: 3. miesto

Cyklista roka - cyklokros: Martin Haring

výsledky: MSR: 1. miesto, ME (Fr.): 15. miesto, MS (Bel.): 29. miesto

Cyklista roka 2016 – horská cyklistika, zjazd/four cross: Adam Rojček

výsledky: ME (Poľ.): 3. miesto, Svetový pohár (Rak.): 6. miesto, celkové hodnotenie Európskeho pohára: 3. miesto

Cyklista roka 2016 – horská cyklistika, cross country: Michal Lami

výsledky: Svetový pohár kategórie C1 (Chor.): 4. miesto, ME (Švéd.): 29. miesto, MSR: 2. miesto

Cyklista roka 2016 – masters: Milan Barényi

výsledky: ME v cyklokrose 40 – 44 rokov (SR): 1. miesto, MS v cyklokrose 40 – 44 rokov (Bel.): 3. miesto, MSR v cyklokrose masters A: 1. miesto

Cyklista roka 2016 – BMX/bikros: Kristína Madarásová

výsledky: ME (Tal.): 7. miesto, prvé a druhé kolo Európskeho pohára (Bel.): 5. miesto