Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Domáce násilie vzrástlo
Domáce násilie vzrástlo
02.03.2021 15:35 Domov
Pandémia má výrazný dopad na domáce násilie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.03.2021 15:35 Domov

Pandémia má výrazný dopad na domáce násilieSLOVENSKO - Médiami už viackrát prebehli informácie o tom, že pre pandémiu nastalo výrazné zvýšenie domáceho násilia.


Polícia na sociálnej sieti vyzýva, aby sme sa nebáli obrátiť na políciu, či už ako svedok domáceho násilia, alebo ako obeť. V oboch prípadoch treba volať na telefónne číslo 158.

 

 

Polícia zverejnila štatistiku, podľa ktorej bolo v rámci sledovaných trestných činov  v Slovenskej republike v roku 2020 spáchaných „príbuzným“ celkovo 1461 trestných činov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 55 prípadov.

 

V prípade trestného činu týrania blízkej osoby a zverenej osoby bolo v roku 2020 zistených 477 trestných činov.

 

„Problematika domáceho násilia si vyžaduje efektívne riešenia a jedným z nich je nepochybne inštitút vykázania podozrivého z týrania z domácnosti. Počet vykázaní zo spoločného obydlia realizovaných príslušníkmi PZ každoročne stúpa a príslušníci PZ v čoraz väčšej miere využívajú tento inštitút, čo dokazujú aj čísla. Zatiaľ čo v roku 2018 bol počet vykázaní 844, v roku 2019 to bolo 892 a v roku 2020 až 1045 vykázaní zo spoločného obydlia,“ vysvetlila polícia.

 

Závažné prípady domáceho násilia sa často končia návrhom na podanie obžaloby, pričom sadzba v základnej skutkovej podstate tohto trestného činu začína od 3 až 8 rokov.

 

Súvisiaci článok: Pandémia koronavírusu znížila nelegálnu migráciu, Slovensko nie je iba tranzitnou krajinou

 

 

Zefektívnenie činnosti

 

Polícia venuje zvýšenú pozornosť každému oznámeniu domáceho násilia, každý jednotlivý prípad individuálne vyhodnocuje a realizuje v súlade s platnou legislatívou.

 

Zameriava sa na včasnú identifikáciu prípadov domáceho násilia, vyhodnocuje riziko ohrozenia a prijíma potrebné opatrenia na ochranu ohrozených osôb, vrátane maloletých detí v domácnosti.

 

„K obetiam domáceho násilia pristupujeme obzvlášť citlivo a empaticky a sme na tieto prípady vyškolení. Je dôležité, aby obete o domácom násilí nemlčali a niekomu sa zdôverili, môže to byť príbuzný alebo akákoľvek iná osoba, ktorej dôverujú. Ak viete o domácom násilí, neváhajte kontaktovať políciu na linke 158 alebo osobne na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru skôr, ako sa bude násilie stupňovať,“ objasňuje polícia a súčasne vyzýva, aby sme neváhali kontaktovať číslo 158, ak si to situácia bude vyžadovať.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Polícia Slovenskej republiky/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok