Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.06.2019 22:00 Relax
Nemeckí odborníci varujú: V strednej Európe sa šíri nový druh kliešťa
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.06.2019 22:00 Relax

Nemeckí odborníci varujú: V strednej Európe sa šíri nový druh kliešťaTento rok sa dočkáme invázie kliešťov, varujú nemeckí odborníci. Novým nebezpečenstvom sa stáva v našich zemepisných šírkach kliešť z rodu hyalomma, ktorý je prenášačom niektorých infekčných chorôb, vrátane dvoch druhov vírusových krvácavých horúčok. Kliešť je typický skôr pre južnú a východnú Európu.


Novým nebezpečenstvom sa stáva kliešť hyalomma, čo je všeobecný termín, ktorý zahŕňa 27 druhov. Európou sa začal šíriť kliešť hyalomma marginatum, ktorý je výrazne odlišný od domácich kliešťov. Je dvakrát tak veľký a má pruhované nohy. Prenáša krymsko-konžsku horúčku a rickettsiózu.

 

"V rokoch 2015, 2016 a 2017 sa tieto kliešte v Nemecku občas objavili. Avšak v minulom roku už bolo zaregistrovaných 70 nálezov. Okrem toho sa objavili aj vo Švédsku, v Rakúsku, na Slovensku a v Lotyšsku," uviedol pre server týždenníka Focus Gerhard Dobler z Mikrobiologického ústavu bundeswehru v Mníchove. Tieto kliešte sa podľa jeho slov začínajú stávať problémom.

 

 

V minulosti sa kliešte objavili izolovane a neprežili zimu. Najčastejšie ich na sever zavlečú vtáky, ktoré sú častým medzihostiteľom. Tento rok ale majú nemeckí vedci podozrenie, že kliešť zimu prežil, a navyše sa rýchlo množia.

 

"Nedávno bolo niekoľko dní po sebe veľké horúco s teplotami okolo 30 stupňov a tieto kliešte sa náhle vyskytli v rôznych regiónoch v Nemecka," uviedol Dobler. To bolo napríklad v Dolnom Sasku a Severnom Porýní-Vestfálsku.

 

"Vieme, že neboli importované, neboli by v takom štádiu vyspelosti, ako sme ich zaznamenali," vysvetlil. Pokiaľ bude pokračovať horúce a suché počasie, ktoré toto kliešť preferuje, hrozí jeho množenie.

 

Výskyt hyalommy na Slovensku je nepravdepodobný


Druh je typický pre stepi a savany a neznáša vlhké prostredie. Navyše, vďaka nízkym zimným teplotám a absencii preferovaných biotopov, je usídlenie tohto druhu v súčasnosti považované za nepravdepodobné. Na druhej strane, vzhľadom k opakovaným suchým teplým rokom a miernym zimám je potrebné situáciu sledovať.

 

Nemeckí vedci predpokladajú, že aktivita kliešťov bude tento rok vysoká. "Naše prieskumy z marca, apríla a mája naznačujú, že nás čaká rok s veľkým výskytom kliešťov. Už teraz ich je v prírode enormné množstvo," uviedol Dobler.

 

 

Aktivita kliešťov sa podľa jeho slov za posledných desať rokov zmenila, respektíve predĺžila. Vzhľadom na klimatické podmienky začína na jar o mesiac skôr a na jeseň končí o mesiac neskôr.

 

Kliešte sa navyše rozširujú do vyšších nadmorských výšok. Skôr platilo, že na horách od nadmorskej výšky 700 až 800 metrov sa s kliešťom človek nestretne. Toto tvrdenie už nie je dávno pravda. Počas posledných rokov sa horná hranica rozšírenia kliešťa posunula na 800 a viac metrov, varoval Dobler.

 reklama


reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok