Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. okt. 2022Levoslav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
14.08.2022 07:00 Zaujímavosti
NEDEĽNÉ ZAMYSLENIE Boha neohúrime tým, keď sa budeme snažiť žiť čo najrýchlejším tempom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.08.2022 07:00 Zaujímavosti

NEDEĽNÉ ZAMYSLENIE Boha neohúrime tým, keď sa budeme snažiť žiť čo najrýchlejším tempomMyslíme si, že potrebujeme rýchlosť, a to za každých okolností. Rýchlo jesť, rýchlo zaspať a rýchlo sa i s úsmevom v očiach prebudiť bez pachuti noci, rýchlo pracovať, rýchlo skákať po uznaní tak, aby kariéra dosiahla vrchol čo možno najskôr.


Usilujeme sa, aby konflikty boli rýchlo vyriešené, čo preložené do nášho ponímania znamená, že špinavé hriechy, tajomstvá a neskutočné krivdy poskladáme a vhodíme do kúta, nech nezavadzajú a neškrú klamlivý pokoj. Rýchlo počúvame a ešte rýchlejšie vynášame rozsudky. A prečo? Lebo sme naivní a máme dojem, že tak dávame žitiu väčší zmysel.

 

Dva sebaklamy

 

Klameme sa totiž, a to hneď dvojako.

Po prvé, veríme, že svet sám je akýsi zrýchlený, a my sa mu musíme prispôsobiť, tancovať v jeho topánkach, lebo v našich vlastných by sme popadali a dolámali si nosy. Pokiaľ mi je ale známe, Boh stále ponechal dňu 24 hodín, ani počet dní v mesiaci, ba ani počet mesiacov v roku sa nijako nezmenil do zrýchlena. Nie, svet je ten istý, iba my, my sa bláznime a strácame prehľad o tom, ako sa kráča po dospelosti.

 

 

Po druhé, vraj si uvedomujeme, že nebudeme v telách večne, a preto by sme radi postíhali, ach, tak veľa by sme toho chceli stihnúť. Klameme sa, že keď uvažujeme, konáme a cítime prerýchlene, potom si ctíme život. Pravda je však taká, že rýchlosť neznačí kvalitu a Boh to vie najlepšie. V Biblii nie je jediná zmienka, ktorá by nám nahrávala do karát a prinášala poznatok, že Stvoriteľ pre svoje stvorenia zamýšľal rýchle tempo. Naopak, On je umelec, najväčší a dokonalý, umelecké diela, všetky svoje diela, tvorí precízne, dáva si záležať na každom detaile. Ak by si to zaumienil, i zem a všetko, čo je na nej, mohol stvoriť za jediný deň, a predsa urobil najlepšie, keď si čo-to podelil a veciam a ľuďom určil výnimočné chvíle. Dal tak najavo, že ak je niečo skutočne dôležité, neradno nič uponáhľať.

 

 

Je nutné vedieť sa i zastaviť, nadýchnuť. Otvoriť oči a porozhliadať sa. Možno pohľad prekvapí, lebo zbadáme poklady priamo pred nami, ktoré sme doteraz nevideli. Možno sa tvárou v tvár konečne pozrieme pravde do očí. Možno zbadáme, priamo po ľavici, odpovede na otázky, ktoré sme už dlho hľadali. Ak občas nespomalíme, nikdy nebudeme schopní hýbať sa naozaj vpred, len sa budeme rýchlo točiť v kruhoch a utekať okolo rovnakých vrchov a obrov.

 

 

Obdobia

 

Navyše Biblia jasne poukazuje, že Boh si potrpí na obdobia. Niekedy je čas smútiť, inokedy zasa čas radovať sa. Niekedy je čas objať, ale potom nastane i chvíľa, možno aj dve, keď by sme sa mali objatiam vyhýbať. Je čas trhať i zošívať, rozhadzovať kamene a aj ich zbierať. Je čas na všetko.

 

 

Obdobia sú vymyslené tak, aby si plynuli pokojne, jedno po druhom. Nie rýchlo, veď zošívanie, ba ani objatia, ničovaté nič, sa nemá skracovať. Tancujme, keď máme tancovať, ľúbme, keď máme ľúbiť, žime, keď máme žiť. Nech je v popredí ozajstná kvalita, a nie rýchlosť. Nech je v popredí Boh.

 

Mohlo by vás zaujímať: NEDEĽNÉ ZAMYSLENIE S Bohom sa nemusíme báť ničoho, ani pozrieť sa pravde do očíreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok