Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. sep. 2021Zdenka
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Znečistený vodný tok Slatina
Znečistený vodný tok Slatina
18.01.2021 11:53 Domov
Hriňovská mliekareň dostala pokutu za znečistenie vodného toku Slatina
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.01.2021 11:53 Domov

Hriňovská mliekareň dostala pokutu za znečistenie vodného toku SlatinaSlovenská inšpekcia životného prostredia udelila spoločnosti KOLIBA, a.s., Hriňovskej mliekareni, pokutu vo výške135 000 eur, za mimoriadne zhoršenie vôd, ktoré spôsobila na vodnom toku Slatina.


Slovenská inšpekcia životného prostredia udelila spoločnosti KOLIBA, a.s., Hriňovskej mliekareni, pokutu vo výške135 000 eur, za mimoriadne zhoršenie vôd, ktoré spôsobila na vodnom toku Slatina 23. augusta 2020. Ide o najvyššiu pokutu udelenú inšpekciou za mimoriadne zhoršenie vôd Slatiny. Rozhodnutie z 28. decembra 2020 o uložení pokuty bolo spoločnosti doručené 12. januára 2021 a zatiaľ nie je právoplatné. Účastník konania má právo v zákonom stanovenej 15-dňovej lehote podať odvolanie.

 Spoločnosť vypúšťala odpadovú vodu z priemyselnej výroby do povrchových vôd. Použila na to kanalizáciu, ktorá bola určená na odčerpávanie dažďovej vody do rieky Slatina. Namiesto dažďovej vody však počas kontroly vytekala z výpustného objektu biela, po mlieku zapáchajúca tekutina. Pracovníčky inšpekcie odobrali vzorky vody z drenážnej šachty certifikovaným odberovým zariadením do sterilizovaných sklenených nádob. Z celej akcie existuje foto a videodokumentácia. Vo vzorkách vody boli zistené mnohonásobne prekročené limitné hodnoty znečistenia.

 Mliekarni bolo okamžite nariadené zabrániť ďalšiemu vypúšťaniu nevyčistených priemyselných odpadových vôd do vodného toku a predložiť monitoring celej kanalizácie areálu mliekarne na prešetrenie. Taktiež bolo zistené, že pôvodca nemá schválený havarijný plán.

Počas miestnej obhliadky vykonanej 19. augusta 2020 bolo podľa inšpekcie zistené, že v okolí výpustného objektu je vodné prostredie značne fyzikálne–chemicky ovplyvnené. Nenachádzali sa tam žiadne riečne usadeniny, riasy a ani iné žijúce vodné organizmy. V okolí výpustného objektu sa šíril výrazný pach po chemikáliách. Boli odobrané tri vzorky vôd, ktoré ukázali prítomnosť látky NN-Dimetyltetradecylamín, ktorá je nebezpečná pre životné prostredie. Analýzu vzoriek vykonalo Kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany v Nitre.

„SIŽP za ostatné roky riešila znečistenie na rieke Slatina niekoľkokrát a aj uložila viacero pokút, no stav sa nikdy zásadne nezmenil. Verím, že toto rozhodnutie prispeje k postupnému zlepšeniu situácie a ochrane vodného toku Slatina,“ povedal generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.


 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ web Voda-portal/ Fb Stanislav Horník/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Fb Koliba - Hriňovská mliekareň/ Fb Stanislav Horník/ Web Voda-portalNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok