Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jún. 2022Olívia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Prvý vesmírny hurikán
Prvý vesmírny hurikán
02.03.2021 11:40 Zaujímavosti
Nad Severným pólom sa objavil prvý vesmírny hurikán na svete
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.03.2021 11:40 Zaujímavosti

Nad Severným pólom sa objavil prvý vesmírny hurikán na sveteSEVERNY PÓL - Vedci objavili prvý vesmírny hurikán nad severným pólom. Doteraz ešte nič také nezaznamenali!


Hurikán spozoroval tím vedcov vedený čínskou univerzitou Shandong. Objavy zverejnili len nedávno v časopise Nature.

 

 

Pomocou satelitných údajov identifikovali hurikán a tím vedcov našiel neobvyklú vírivú hmotu plazmy v ionosfére Zeme, čo je oblasť, kde sa zemská atmosféra stretáva s vesmírom.

 

 

Namiesto dažďa elektróny

 

Tento jav sa choval podobne ako veterný hurikán, ale bola to skôr vesmírna verzia, pretože namiesto vody v nej boli elektróny. „Vo vesmíre astronómovia spozorovali hurikány na Marse a Saturne a Jupiteri, ktoré sú podobné pozemským hurikánom v nízkej atmosfére,“ vysvetľujú vedci vo svojom príspevku.

 

 

Objasnili, že existujú aj slnečné plyny víriace v obludných útvaroch hlboko v slnečnej atmosfére, ktoré sa nazývajú slnečné tornáda so šírkami niekoľkých polomerov Zeme. Hurikány však zatiaľ neboli hlásené v horných vrstvách atmosféry planét v našej heliosfére.

 

 

Bol vytvorený 3D obraz

 

Vďaka satelitným snímkom z augusta 2014 bol vytvorený 3D obraz tohto javu. Hurikán trval takmer osem hodín, kým sa zrútil. Otočil sa tiež proti smeru hodinových ručičiek, podobne ako hurikány na zemi.

 

„Pozorovania a simulácie ukazujú, že vesmírny hurikán je generovaný stabilným magnetickým opätovným pripojením laloku s vysokou zemepisnou šírkou a kontinuitou prúdu počas niekoľkohodinového obdobia severného medziplanetárneho magnetického poľa a veľmi nízkej hustoty a rýchlosti slnečného vetra,“ vysvetlil tím.

 

 

Interakcia medzihviezdnych vetrov 

 

V štúdii uviedli že tento proces môže byť dôležitý pre interakciu medzihviezdnych vetrov a iných slnečných sústav vo vesmíre.

 

 

„Doteraz nebolo isté, či vesmírne plazmové hurikány vôbec existujú, takže dokázať to takýmto pozoruhodným pozorovaním je neuveriteľné. Tropické búrky sú spojené s obrovským množstvom energie a tieto vesmírne hurikány musia vzniknúť neobvykle veľkým a rýchlym prenosom energie slnečného vetra a nabitých častíc do horných vrstiev atmosféry Zeme. Plazmové a magnetické polia v atmosfére planét existujú v celom vesmíre, takže objavy naznačujú, že vesmírne hurikány by mali byť rozšíreným javom,“ povedal Profesor Mike Lockwood, vedecký pracovník v oblasti vesmíru na univerzite v Readingu, ktorý pracoval na analýze.

 

Hurikány v podstate môžu byť univerzálnym javom na planétach s magnetickými poľami a plazmou.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  ledbible.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok