Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
27. jan. 2022Bohuš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.10.2021 07:21 Koronavirus
Od pondelka sa mení rozdelenie okresov podľa Covid automatu!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.10.2021 07:21 Koronavirus

Od pondelka sa mení rozdelenie okresov podľa Covid automatu!BRATISLAVA - Počet bordových okresov sa v porovnaní s minulým týždňom viac ako zdvojnásobil.


Z mapy po minulotýždňovom rozhodnutí konzília odborníkov zmizne aj posledný zelený okres (stupeň monitoringu), do ktorej spadala už len Dunajská Streda. 

 

Od pondelka sa tak rozšíri počet okresov v bordovej farbe, po ktorej nasleduje už len čierna, teda najhoršia fáza. Ide o reakciu na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu a narastajúci počet infikovaných na koronavírus v krajine. 

 

Podľa Covid automatu sa v bordovej fáze (druhom stupni ohrozenia) ocitlo 13 okresov. V červenej fáze (prvom stupni ohrozenia) je zaradených 39 okresov a do oranžovej fázy (v stupni ostražitosti) sa dostalo 27 okresov

 

 

Oranžová farba (stupeň ostražitosti): okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava I.-V., Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Malacky, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prievidza, Revúca, Rimavská Sobota, Šaľa, Senec, Topoľčany, Trnava, Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom a Zvolen.


Červená farba (prvý stupeň ohrozenia): okresy Bánovce nad Bebravou, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Trebišov, Trenčín, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žilina a Zlaté Moravce.


Bordová farba (druhý stupeň ohrozenia): okresy Bardejov, Čadca, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Skalica, Stará Ľubovňa a Svidník.

 

Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si sami zvolia, v akom režime budú fungovať. Vybrať si môžu z troch režimov. Buď budú vpúšťať len plne zaočkovaných, skupinu OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) alebo úplne všetkých – teda aj neočkovaných a netestovaných. Od toho budú závisieť aj kapacitné obmedzenia. 

 

Súvisiaci článok: Od pondelka sa mení rozdelenie okresov podľa Covid automatu. Zelená ostane iba Dunajská Streda!

 

Pravidlá pre oranžové okresy:

RÚŠKO / RESPIRÁTOR FFP2: Rúško v interiéri a na hromadných podujatiach aj v exteriéri.

OBMEDZENIE POHYBU: Bez obmedzenia.

HROMADNÉ PODUJATIA: Kompletne zaočkovaní - bez limitu/ OTP - v interiéri sedenie na 25% a v exteriéri 50% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 1 000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri.

 

Základ – v interiéri sedenie na 25% a v exteriéri 50% kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri, na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50. Obmedzenia podľa príslušného semaforu. Povinný zoznam účastníkov.

BOHOSLUŽBY: Kompletne zaočkovaní – bez limitu/ OTP– v interiéri sedenie na 25% a v exteriéri 50% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 1 000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri.

 

Základ –v interiéri sedenie na 25% a v exteriéri 50% kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri, na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50. Povinný zoznam účastníkov.

FITNESS: Kompletne zaočkovaní – bez limitu/OTP: max. 20 osôb alebo min. 15 m2 / osobu. Povinný zoznam účastníkov. Základ – max. 10 osôb. Povinný zoznam účastníkov.

WELLNESS, AQUAPARK A KÚPELE (NIE ZO ZDRAV. INDIKÁCIE): Kompletne zaočkovaní – bez limitu/OTP -max. 50% kapacity, max. počet osôb do 1000/Základ – zakázané.

UMELÉ VODNÉ PLOCHY (BAZÉNY A PLAVÁRNE): Kompletne zaočkovaní – bez limitu/OTP – max. 50% kapacity/Základ - max. 10 osôb.

OBCHODY A SLUŽBY: OTP - Maximálne 1 zákazník na 15m2 predajnej plochy obchodu. Základ- max 1 zákazník na 15m2 predajnej plochy obchodu.

REŠTAURÁCIE: Kompletne zaočkovaní – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení. OTP– v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení. Základ – terasy do 10 osôb, otvorené minimálne 50% stien

MÚZEÁ, GALÉRIE, VÝSTAVNÉ SIENE: Kompletne zaočkovaní- bez obmedzenia/ OTP– bez obmedzenia/ Základ – individuálne prehliadky, kde je 1 návštevník na 15m2 plochy.

 

Pravidlá platné v červených okresoch

RÚŠKO / RESPIRÁTOR FFP2: Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri na hromadných podujatiach a pri vzdialenosti do 2 metrov

OBMEDZENIE POHYBU: Bez obmedzenia

HROMADNÉ PODUJATIA: Kompletne zaočkovaní -bez limitu a povinný zoznam účastníkov/ OTP-maximálne 25% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 150 osôb. Povinný zoznam účastníkov/ Základ-maximálne 10 osôb a povinný zoznam účastníkov

BOHOSLUŽBY: Kompletne zaočkovaní- bez limitu a povinný zoznam účastníkov/ OTP-maximálne 25% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 150 osôb. Povinný zoznam účastníkov/ Základ- max 1 osoba na 15m2 a povinný zoznam účastníkov

FITNESS: Kompletne zaočkovaní- max. 50 osôb alebo min. 15 m2 na osobu/ OTP- max. 10 osôb alebo min. 25 m2 na osobu. Povinný zoznam účastníkov/ Základ-Zakázané

WELLNESS, AQUAPARK A KÚPELE (NIE ZO ZDRAV. INDIKÁCIE): Kompletne zaočkovaní – bez limitu iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb. Pre ostatné zariadenia 10 osôb max/ OTP – max. 10 osôb iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb. Pre ostatných zakázané/ Základ – zakázané

UMELÉ VODNÉ PLOCHY (BAZÉNY A PLAVÁRNE): Kompletne zaočkovaní- max. 50% kapacity/ OTP–  max. 25% kapacity/ Základ – zakázané

OBCHODY A SLUŽBY: OTP- max 1 zákazník na 15 m2 predajnej plochy obchodu/Základ: max 1 zákazník na 15m2 predajnej plochy obchodu

REŠTAURÁCIE: Kompletne zaočkovaní - v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení./ OTP- v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení./ Základ- okienkový predaj (zachovaný zostáva aj rozvoz)

MÚZEÁ, GALÉRIE, VÝSTAVNÉ SIENE: Kompletne zaočkovaní – Bez obmedzenia/ OTP – hromadné prehliadky do 10 osôb/ Základ – individuálne prehliadky, kde je 1 návštevník na 15m2 plochy

 

Pravidlá v bordových okresoch:

RÚŠKO / RESPIRÁTOR FFP2: Povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri pri vzdialenosti do 2 metrov

OBMEDZENIE POHYBU: Obmedzený pohyb s výnimkami od 21: 00 do 5:00. Obmedzenie neesenciálneho cestovania 

HROMADNÉ PODUJATIA: Kompletne zaočkovaní -bez limitu a povinný zoznam účastníkov/ OTP – maximálne 25% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 50 osôb. Povinný zoznam účastníkov/ Základ- Maximálne 6 osôb. Povinný zoznam účastníkov

BOHOSLUŽBY: Kompletne zaočkovaní- bez limitu a povinný zoznam účastníkov/ OTP-maximálne 25% kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 50 osôb. Povinný zoznam účastníkov/ Základ – max 1 osoba na 15m2 a povinný zoznam účastníkov

FITNESS: Kompletne zaočkovaní – max. 20 osôb alebo min. 15 m2 na osobu/ V režime OTP aj v režime Základ sú zakázané

WELLNESS, AQUAPARK A KÚPELE (NIE ZO ZDRAV. INDIKÁCIE): Kompletne zaočkovaní – maximálne 10 osôb iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb. Pre ostatných zakázané / V režime OTP aj v režime Základ sú zakázané

UMELÉ VODNÉ PLOCHY (BAZÉNY A PLAVÁRNE): Kompletne zaočkovaní – max. 25% kapacity/ OTP- max. 10 ľudí / Základ -zakázané

OBCHODY A SLUŽBY: OTP– max 1 zákazník na 15 m2 predajnej plochy obchodu/Základ: maximálne 1 zákazník na 15m2 predajnej plochy obchodu. Zavádzajú sa vyhradené hodiny pre seniorov

REŠTAURÁCIE: Kompletne zaočkovaní – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení./ OTP– okienkový predaj. Terasy 2 metre rozostupy medzi stolmi, otvorené minimálne 50% stien/ Základ – okienkový predaj (zachovaný zostáva aj rozvoz)

MÚZEÁ, GALÉRIE, VÝSTAVNÉ SIENE: Kompletne zaočkovaní – Bez obmedzenia/ OTP– Individuálne prehliadky, kde na jedného návštevníka musí byť vyhradených 15m2 plochy/ Základ – zatvorené.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Katarína Žáková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok