Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. sep. 2020Ľuboslav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.11.2019 09:57 Domov
Na vyplácanie dôchodkov išlo 1,5 miliardy eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.11.2019 09:57 Domov

Na vyplácanie dôchodkov išlo 1,5 miliardy eurBRATISLAVA - Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa od začiatku januára do konca augusta tohto roka takmer 1,5 miliardy eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia. Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž za osem mesiacov tohto roka o 1,65 miliardy eur vyššie ako príjmy tohto fondu.


Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla sumou 761 miliónov eur z rezervného fondu solidarity, ďalších 435 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia, sumou 175 miliónov eur pomohol fond poistenia v nezamestnanosti a zvyšných 106 miliónov eur tvorila výpomoc z prebytkových fondov úrazového a garančného poistenia. Vyše 287 miliónov eur zostalo vo fonde starobného poistenia ako prebytok z minulého roka. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne ku koncu augusta tohto roka.

Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za osem mesiacov tohto roka dosiahli 4,26 miliardy eur. Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 2,61 miliardy eur. Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, či úrazových a garančných dávok.

 


Parlament by sa mal na schôdzi, ktorá sa začína 26. novembra tohto roka, zaoberať v druhom čítaní návrhom novely zákona o sociálnom poistení od poslancov za Most-Híd. Novela zákona reaguje práve na vykrývanie deficitu v starobnom dôchodkovom fonde prebytkami z rezervného fondu solidarity. Pre nesprávne nastavený vzorec Sociálna poisťovňa podľa strany Most-Híd v súčasnosti sporiteľom priznáva nižšie dôchodky, ako by im mali patriť. "Spôsobené je to tým, že pri výpočte dôchodku sa nezohľadňujú odvody do rezervného fondu solidarity, ktoré v praxi slúžili na vykrytie deficitu základného fondu starobného poistenia, teda predovšetkým na výplatu starobných dôchodkov a predčasných starobných dôchodkov," uviedli poslanci za Most-Híd.

Poslanci za Most-Híd navrhujú, aby sa dôchodky, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, pre účasť v druhom pilieri krátili v menšej miere ako v súčasnosti. Dôchodky zo Sociálnej poisťovne sa pre účastníkov druhého piliera krátia z dôvodu, že časť ich penzijných odvodov smeruje na ich osobné účty v dôchodkových správcovských spoločnostiach. "Sporiteľ, ktorý zarábal počas kariéry priemernú mzdu a odpracoval 42 rokov, je pri výpočte dôchodku ukrátený o približne 13 eur mesačne, teda viac ako 150 eur ročne," tvrdia poslanci za Most-Híd. Ak by parlament ich návrh novely schválil, dôchodok zo Sociálnej poisťovne by tak takémuto sporiteľovi stúpol o 13 eur mesačne.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky Jana Hupková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok