Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2021Bohdana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.10.2019 15:42 Environetky
Na Slovensku pribudlo ďalších 99 škôl, ktoré získali ocenenie Zelenej školy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.10.2019 15:42 Environetky

Na Slovensku pribudlo ďalších 99 škôl, ktoré získali ocenenie Zelenej školyBRATISLAVA – V Bratislave im v stredu odovzdávali certifikáty. Celosvetový program Zelená škola sa snaží motivovať stredné, základné, ale aj materské školy k organizácii vzdelávacích environmentálnych aktivít s priamym zapojením žiakov.


„Zelená škola je postupná zmena, do ktorej sa zapájajú nielen učitelia, ale z veľkej časti to robia práve samotní žiaci. Zmena teda naozaj ide zdola, od mladých ľudí, ktorí potom menia seba, ale aj svoje okolie a rodiny,“ vysvetlila Zuzana Gallayová, manažérka programu Zelená škola.

 

Na slávnostnej ceremónii odovzdali oceneným školám certifikát a vlajky označujúce zelené školy. Organizátori podujatia poďakovali zúčastneným zástupcom škôl za energiu a silu, ktorú vkladajú do aktivít v rámci programu.

 

„Viac ako 80 percent škôl pracuje v tomto programe viac ako štyri roky, čo je dôkazom, že ich cesta v našom programe je dlhodobá,“ zhodnotila Kristína Hudeková, riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

 

Žiaci a učitelia vnímajú ako jedno z pozitív projektu, že si deti môžu samé zvoliť, akým aktivitám sa chcú venovať a čo ich baví. Prostredníctvom zážitkového učenia je pritom možné do aktivít zapojiť dokonca už deti v predškolskom veku.

 

„Sme veľmi radi, že máme mestá, v ktorých je základná a dokonca aj materská zelená škola. Je dôležité, aby sme už odmalička postupne viedli deti k zmene návykov,“ doplnila Hudeková.

 

 

Za veľký prínos programu považuje Hudeková vplyv zapojených škôl aj na mestá a obce, v ktorých pôsobia.

 

„Školy sú takými centrami inšpirácie, kde sa deti odmalička učia preberať zodpovednosť za svoj každodenný život. Dôležité v zelenej škole je, že žiaci spolu s rodičmi, učiteľmi, upratovačkami a školníkmi nielen vykonávajú aktivity, ale identifikujú problémy a navrhujú ich riešenia.“

 

Zelená škola je najväčší environmentálno-vzdelávací program na svete, ktorý funguje v 60 krajinách. Na Slovensku sa do programu v tomto roku zapojilo 315 škôl.

 

Program Zelená škola získal v roku 2016 cenu ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordinátorom programu na Slovensku je Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok