Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tlačová konferencia po rokovaní s delegáciou z Bieloruska na pôde agrorezortu SR.
Tlačová konferencia po rokovaní s delegáciou z Bieloruska na pôde agrorezortu SR.
27.06.2019 14:39 Ekonomika
REPORTÁŽ: Slovensko spravilo významný krok pre rozvoj poľnohospodárstva
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.06.2019 14:39 Ekonomika

REPORTÁŽ: Slovensko spravilo významný krok pre rozvoj poľnohospodárstvaBRATISLAVA - V dnešných hodinách informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, že slovenským agrárnikom sa naskytla príležitosť na investície do podnikov obrábajúcich bieloruskú pôdu.


Toto stanovisko padlo po stretnutí šéfky rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka s Igorom Alexandrovičom Leščeňom, mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Bieloruskej republiky v SR a Danielom J. Kratkym, zakladateľom Slovenského farmárskeho družstva (SFD).

 

"Nekompetentnosť niektorých komentujúcich či členov opozície v oblasti obchodnej diplomacie, ktorí kritizovali , je zarážajúca. Práve vďaka historickej návšteve predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) v Bielorusku dnes môžeme oznámiť významnú akvizíciu slovenských poľnohospodárov v bieloruskom agrosektore." 

 

 

"Skúsenosti Slovenska aj našich špičkových odborníkov z agrosektora, budú pre bieloruské poľnohospodárstvo cennou a užitočnou pomocou. Zároveň sa tým zvýši konkurencieschopnosť slovenského agrosektora v celoeurópskom meradle," povedala Matečná.

 

 

"Náš holding podpísal dve memorandá s bieloruskými guberniami Grodnenskou a Brestskou, kde sme získali exkluzívnu investičnú príležitosť týkajúcu sa podnikov hospodáriacich na takmer 100 000 hektároch. Prijímame s potešením, že o túto našu skúsenosť prejavili naši partneri z Bieloruska záujem," vysvetlil Kratky, zakladateľ SFD, ktoré bude investíciu realizovať.

 

 

Matečná taktiež uviedla, že sa stretáva aj s otázkou - načo majú slovenskí poľnohospodári a potravinári expandovať do zahraničia. Ekonomika výroby vo väčších množstvách je však podľa nej kľúčom k efektivite a konkurencieschopnosti našich prvovýrobcov i potravinárov. Prináša totiž výhodu nasadenia precízneho poľnohospodárstva, čiže najmodernejších dostupných technológií. Práve ich využívanie na veľkých plochách je cestou k udržateľnej a ekologickej poľnohospodárskej výrobe.

 

 

"Sme hrdí na vysokú kvalitu našich mliečnych výrobkov. Chcem potvrdiť, že návšteva pána predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka obsahovala významné ekonomické prvky. A poľnohospodárstvo bolo vyhodnotené ako jedna z nádejných oblastí pre spoluprácu," povedal Leščeňa.

 

 

Bielorusko vyrába približne 1 % svetových objemov mlieka a v exporte mliečnych výrobkov dosahuje okolo 6 %. Podľa údajov Medzinárodnej mliekarenskej federácie z roku 2017 obsadilo Bielorusko 4. miesto vo svete v exporte syrov po EÚ, Novom Zélande a USA. Bielorusko je jedným z troch najväčších exportérov masla popri Novom Zélande a EÚ. V exporte suchého odtučneného mlieka stabilne obsadzuje piatu priečku vo svete.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  netky MB, TASR, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok