Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.07.2019 08:44 Environetky
Na Slovensku opäť hniezdi vzácny sokol kobcovitý
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.07.2019 08:44 Environetky

Na Slovensku opäť hniezdi vzácny sokol kobcovitýTRNAVA - Po desiatkach rokov sa v okolí Trnavy opäť objavil kriticky ohrozený sokol kobcovitý (červenonohý).


Potvrdili odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

 

Sokol kobcovitý v oblasti Trnavy hniezdil podľa oficiálnych záznamov naposledy pred štyridsiatimi rokmi. Od roku 2013 jeho hniezda zaznamenali len v jedinej lokalite v rámci našej krajiny, no teraz sa situácia veľmi pozitívne mení!

 

 

Sokol kobcovitý je kriticky ohrozeným druhom, ktorý v posledných desaťročiach z našej prírody vymizol. V minulosti bol napriek tomu relatívne bežným dravcov najmä v oblasti juhozápadného a juhovýchodného Slovenska. Odborníci postupné redukovanie populácie pripisujú dramatickým zmenám v rámci poľnohospodárstva, ale aj požívaniu chémie. „Napokon v roku 2012, už na Slovensku nebol zistený ani jediný hniezdiaci pár. Vďaka rôznym projektom, sponzorom a aktívnej práci sme dokázali zlepšiť hniezdne i potravné podmienky na piatich historických lokalitách. Na jednej z nich sa podarilo populáciu zachovať a počet párov postupne rastie. Výsledky aktuálnej sezóny budú známe čoskoro, vyzerá to zatiaľ veľmi pozitívne,“ povedal Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

 


 

V okolí Trnavy tento druh hniezdil naposledy v 70-tych rokoch. Hoci sa tu z času na čas vyskytol aj neskôr, nikdy sa mu v danej lokalite nepodarilo zahniezdiť. Stalo sa tak až teraz, po štyroch dekádach. „Tento rok sa im to konečne podarilo. V hniezde, ktoré postavila straka obyčajná, vychovávajú tri mláďatká. Ide tak o prvé preukázané úspešné hniezdenie v tomto území po vyše 40 rokoch. O výskyte nás informovali miestni ľudia, s ktorými spolupracujeme,“ dodal Chavko.

 

 

Odborníci si návrat sokola kobcovitého vysvetľujú tým, že sa v oblasti nachádza dostatočné množstvo pre nich vhodnej potravy – hraboša poľného. Práve táto situácia sa zrejme podpisuje pod väčší počet hniezdiachich párov dravcov na našom území.

 reklama


Zdroj: SITA/netky IK

Foto:  Wikipédia/Pixabay/PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok