Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. jún. 2022Melánia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.06.2021 07:58 Domov
Na rozšírenie kapacít materských škôlok pôjdu milióny eur. Tie bratislavské však môžu na peniaze zabudnúť!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.06.2021 07:58 Domov

Na rozšírenie kapacít materských škôlok pôjdu milióny eur. Tie bratislavské však môžu na peniaze zabudnúť!BRATISLAVA – Na rozšírenie kapacity či modernizáciu materských škôl bude z výzvy z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) vyčlenených 13 miliónov eur.


Informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) na tlačovom brífingu po včerajšom rokovaní vlády.

 

Bratislava opäť zostala mimo

Dodala, že výzvu vyhlásia o pár dní a bude určená pre verejné, súkromné aj cirkevné materské školy. Zapojiť sa môžu všetky kraje okrem Bratislavského.

 

Európske zdroje, ktoré tvoria 85 percent z celkových plánovaných finančných príspevkov, doplnia peniaze zo štátneho rozpočtu.

Peniaze môžu žiadatelia využiť na výstavbu, rozšírenie kapacít materských škôl, ale aj na stavebno-technické úpravy budov pre potreby materských škôl či obnovu detských ihrísk a areálu. 

 

Navyšovanie kapacít

V prípade rozšírenia kapacít materskej školy dostane jedno miesto maximálne 8950 eur. Na projekty zlepšujúce existujúce kapacity materských škôl vedia žiadatelia získať príspevok najviac vo výške 2900 eur na jedno dieťa.

„S nedostatkom miest v škôlkach bojujú mnohé mestá a obce. Je to vážny problém, ktorý dolieha na rodičov detí v predškolskom veku. Ak sa im nepodarí umiestniť deti v materskej škole, ktorých zriaďovateľom je mestská časť alebo obec, musia hľadať alternatívne a neraz aj finančne náročnejšie riešenia,“ objasnila Remišová.

 

Od septembra budú mať rodičia problém

Nedostatok miest v materských školách je dlhodobý problém pre množstvo mladých rodín. Pripomenula, že od školského roka 2021/2022 budú musieť na základe zákona do materských škôl nastúpiť deti vo veku päť rokov.

 

Toto opatrenie podľa nej obmedzí možnosti prijímať mladšie deti, a preto je budovanie kapacít škôlok o to viac dôležité. Vicepremiérka plánuje v podpore predškolských zariadení v regiónoch naďalej pokračovať.

Ministerstvo priblížilo, že v aktuálnom programovom období sa doteraz z IROP na podporu zvyšovania kapacít materských škôl vyčlenilo pre 269 zariadení vo všetkých krajoch takmer 65 miliónov eur.

 

Z peňazí vzniklo 7628 nových miest pre deti v materských školách. „Až 95 percent úspešných žiadateľov tvorili materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, nasledujú cirkevné a súkromné škôlky,“ uviedlo.
 

Prečítajte si tiež: Dostať dieťa do škôlky v nasledujúcom školskom roku bude ešte náročnejšie, nie je dostatok miestreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok