Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jan. 2023Alfonz
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Do konca roka chce MS SR stavať väznice aj zabezpečiť IT systém.
Do konca roka chce MS SR stavať väznice aj zabezpečiť IT systém.
07.05.2020 12:59 Domov
Ministerstvo spravodlivosti plánuje stavať väznice a zabezpečiť nový IT systém
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.05.2020 12:59 Domov

Ministerstvo spravodlivosti plánuje stavať väznice a zabezpečiť nový IT systémBRATISLAVA - Do konca roka 2020 chce Ministerstvo spravodlivosti rekonštruovať niektoré väzenské zariadenia, vybudovať informačný systém Zboru väzenskej a justičnej stráže, ale aj nakúpiť nové autobusy či zbrane.


Inovácie vo väzenstve

Vzhľadom na viazanie výdavkov rozpočtu pre väzenstvo sú však podľa rezortu spravodlivosti ohrozené podmienky zákonného zabezpečenia výkonu väzby, trestu odňatia slobody a niektorých činností zboru. Vyplýva to zo správy o plnení úloh z aktualizovanej koncepcie väzenstva, ktorú vláda SR vzala na vedomie na svojom štvrtkovom rokovaní.

 

Väzenia by mali byť zrekonštruované

Rezort spravodlivosti avizuje ambíciu stavať a rekonštruovať vo viacerých väzniciach. Medzi ne patrí aj rekonštrukcia havarijnej časti ústavu Nitra-Chrenová. Okrem toho plánuje rezort ukončiť všetky prípravné práce potrebné na začatie výstavby väzenského zariadenia v Rimavskej Sobote-Sabovej, čo bol projekt, ktorý schválila ešte niekdajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Za dôležitú považuje ministerstvo aj rekonštrukciu vývarovne pre väzňov v Leopoldove.

 

Väzenie Leopoldov

 

Nový IT systém pre ZVJS

Ďalšou z priorít väzenstva bude do konca roka aj zabezpečenie budovania komplexného informačného systému ZVJS. Ten by mal byť schopný zabezpečiť požiadavky služobných úradov vrátane možnosti medzirezortnej elektronickej komunikácie. To by sa malo diať v súlade s technologickými trendmi a vznikajúcimi rizikami v oblasti kyberbezpečnosti.

 

Koronavírus ovplyvnil plány vo výstavbe

Čo sa zrealizovať tento rok nestihne, je rekonštrukcia signálno-bezpečnostnej techniky v ústavoch Želiezovce a Sučany. Pôvodne sa mal projekt skončiť v júni tohto roku, avšak nový koronavírus spôsobí pravdepodobne predĺženie výstavby, na ktorú ostáva dofinancovať viac ako štyri milióny eur.

 

Väzenie v Justičnom paláci Bratislava

 

Podľa rezortu nie je predpoklad na splnenie koncepcie navrhnutné na rok 2020

Rezort spravodlivosti by chcel zabezpečiť pre ZVJS do konca roka aj nové autobusy a zbrane. Eskortné autobusy, ktoré sa v súčasnosti používajú, sú z roku 2004 a 2006. Rovnako tak sa zabezpečia príslušníkom ZVJS nové pištole aj s puzdrami a plynové masky s filtrami pre členov zásahových skupín. Rezort varuje, že sú ohrozené podmienky zabezpečenia výkonu väzby a trestu odňatia slobody vzhľadom na viazania výdavkov rozpočtu pre väzenstvo. Rovnako tak nie sú vytvorené podmienky na čerpanie eurofondov, keďže ich treba spolufinancovať z rozpočtu. Vzhľadom na to tak rezort spravodlivosti konštatuje, že nie je predpoklad na splnenie aktualizovanej koncepcie väzenstva za celé obdobie do konca roku 2020 v plnom rozsahu.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  SITA, anc, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok