Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021Kristína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Hodiny posledného súdu ukazujú k polnoci bližšie než kedykoľvek predtým.
Hodiny posledného súdu ukazujú k polnoci bližšie než kedykoľvek predtým.
24.01.2020 11:04 Zaujímavosti
Ľudstvo je 100 sekúnd od globálnej apokalypsy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.01.2020 11:04 Zaujímavosti

Ľudstvo je 100 sekúnd od globálnej apokalypsyWashington 24. januára (TASR) - Ručička symbolických hodín posledného súdu, nazývaných Doomsday Clock, ktoré ukazujú, ako blízko je naša planéta k úplnému zničeniu, je momentálne iba 100 sekúnd od polnoci.


Podľa zahraničného vedeckého portálu došlo k zmene v súvislosti s "jadrovým vyzbrojovaním, neschopnosťou riešiť klimatické problémy a kybernetickou dezinformačnou vojnou".

 

Ako vznikli symbolické hodiny?

Hodiny sú aktuálne k "poslednému súdu" najbližšie od roku 1947, keď začali "tikať". Tieto hodiny vytvorili americkí vedci, ktorí počas druhej svetovej vojny pracovali na projekte Manhattan. Z tohto projektu vzišla v roku 1945 prvá atómová zbraň.

Hlavnou myšlienkou vytvorenia symbolických hodín posledného súdu bolo pôvodne varovať ľudstvo pred nebezpečím jadrovej vojny.

 

Kto rozhoduje o nastavení hodín?

Vlani sa hodiny nastavili na dve minúty pred polnocou, ktorá symbolizuje "koniec sveta". Rovnaká konštelácia bola aj v roku 2018. O nastavení hodín rozhoduje vedecko-bezpečnostný výbor BAS, ktorý zahŕňa 13 držiteľov Nobelovej ceny. V tomto roku sa po prvý raz pridali k výboru aj členovia skupiny The Elders - medzinárodnej mimovládnej organizácie zahŕňajúcej svetových lídrov a bývalých vládnych činiteľov. Skupinu založil v roku 2007 Nelson Mandela.

 

 

"Musíme konať a pracovať spoločne," uviedol niekdajší generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, člen The Elders. "Žiadna jednotlivá krajina alebo osoba to nedokáže spraviť sama. Potrebujeme na stole všetky ruky, aby sme mohli pracovať spoločne," dodal.

 

Ľudstvo v súčasnosti čelí dvom nebezpečenstvám - jadrovej vojne a klimatickým zmenám - ktoré sú znásobené hrozbou IT vojny, na ktorú nedokáže spoločnosť reagovať. Situácia v oblasti medzinárodnej bezpečnosti je hrozná nielen preto, že tieto hrozby existujú, ale aj preto, že lídri sveta nechali erodovať medzinárodnú politickú infraštruktúru.

 

Oficiálne vyjadrenie členov BAS

Je nutné, aby sa svetoví lídri zamerali na zvládnutie nebezpečenstva a zníženie rizika katastrofy. Namiesto toho sme však za posledné dva roky videli vplyvných vodcov, ako ignorujú tieto hrozby a tiež ich možné riešenia v prospech svojich úzkych záujmov a domáceho politického zisku. Podkopaním kooperatívnych, vedeckých a právnych prístupov k zvládnutiu globálnych problémov pomohli vytvoriť situáciu, ktorá ak nebude čo najskôr vyriešená, povedie ku katastrofe.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky Gabriela Nagyová

Foto:  News Sky,Science MagNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok