Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. máj. 2021Viktória
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová
02.09.2019 06:23 Domov
Len motivovaný pedagóg dokáže poskytovať kvalitné vzdelávanie, tvrdí ministerka školstva
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.09.2019 06:23 Domov

Len motivovaný pedagóg dokáže poskytovať kvalitné vzdelávanie, tvrdí ministerka školstvaBRATISLAVA - Dnes sa začína nový školský rok, počas ktorého sa o žiakov a študentov postará celkovo 90.000 pedagogických a odborných zamestnancov.


Kvalitné vzdelanie závisí najmä od ich kvalifikácie a motivácie, uviedla to v nedeľu vo svojom príhovore na RTVS pred začiatkom nového školského roka ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS).

 

Šéfka rezortu školstva uviedla, že ministerstvo si ako jednu z najvyšších priorít tohto volebného obdobia stanovilo zlepšenie ich pracovných podmienok a najmä zvyšovanie platov. "Vďaka štyrom valorizáciám budú od 1. januára 2020 platy všetkých zamestnancov škôl vyššie o 38 percent v porovnaní so septembrom 2016. Osobitne ma teší, že sa nám okrem toho podarilo zvýšiť o takmer desať percent nástupné platy mladých pedagógov," uviedla Lubyová.

 

 

V tomto školskom roku začína platiť aj nový zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý má zlepšiť školské prostredie. "Zabezpečí väčšiu ochranu pred sociálno-patologickými javmi, medzi ktoré patrí napríklad šikana. Medzinárodný prieskum OECD TALIS ukázal, že na Slovensku prišlo so šikanou do kontaktu deväť percent účastníkov. Je to menej než priemer OECD, ktorý bol 14 percent. Napriek tomu šikana je negatívnym javom, ktorý nemôžeme tolerovať a treba s ním bojovať na všetkých úrovniach," poznamenala Lubyová. Poukázala tiež nato, že zákon podstatne znížil úväzky vychovávateľov pri zachovaní ich platov. Okrem toho tiež spomenula zavedenie novej kategórie odborného zamestnanca – školský kariérový poradca.

 

Lubyová vyzdvihla, že aj učitelia sa potrebujú vzdelávať. Povedala, že rezort školstva bude inovovať obsah celoživotného vzdelávania, rovnako bude podporovať aj sieťovanie medzi učiteľmi a školami.

 

Šéfka rezortu školstva tiež priblížila jednu z najväčších zmien nového školského roka. "Kým doteraz bolo možné na základnej škole ako prvý cudzí jazyk študovať len angličtinu, po novom si budú môcť žiaci a rodičia vybrať aj iný cudzí jazyk. Anglický jazyk zostáva povinný aj naďalej a pokiaľ si ho žiak nevyberie ako prvý, začne v ňom povinne najneskôr na druhom stupni základnej školy," vysvetlila.

 

Lubyová uviedla, že do školských lavíc sa v pondelok 2. septembra vráti viac ako 660.000 žiakov, z nich bude takmer 60.000 prvákov. Poznamenala, že školákov čaká 190 vyučovacích dní a 176 dní voľna a popriala im, aby zažili príjemné chvíle pri objavovaní nových poznatkov. Pedagógom zapriala veľa energie, zdravia, síl v práci so školákmi, rodičom zas, aby im ich deti robili po celý školský rok radosť.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

MATURITY Zajtrajšok bude prvým dňom písomných (t.j. externých) maturít, ktoré budú prebiehať v termíne od 12. marca do 15. marca 2019. V tomto roku sa prihlásilo 43 123 žiakov. Maturitné testy sa budú písať na 706 školách v poradí slovenčina, cudzí jazyk, matematika a v prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj ich materinský jazyk. Témy slohových prác zo slovenčiny vyžrebujeme a vyhlásime už zajtra napoludnie v štúdiu Slovenského rozhlasu. Dúfam, že budem mať šťastnú ruku a každý si nájde svoju tému. Všetkým maturantom želám veľa úspechov 👍 a držím palce! 🤞

Príspevok, ktorý zdieľa Martina Lubyova (@martina_lubyova_official),

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok