Legislatíva k dôchodkovému veku niektoré ženy diskriminuje, tvrdí Krištúfková

NETKY.SK • 17 September 2019, 17:36 • 2 min
Legislatíva k dôchodkovému veku niektoré ženy diskriminuje, tvrdí Krištúfková

BRATISLAVA - Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorým sa zavádza znížený dôchodkový strop pre ženy s aspoň jedným vychovaným dieťaťom, podľa poslankyne NR SR za hnutie Sme rodina Petry Krištúfkovej diskriminuje 111 tisíc žien narodených v rokoch 1958 až 1960.

slovakia

left justify in out

Ako upozornila v parlamentnej rozprave, návrh totiž neodpočítava týmto ženám z dôchodkového veku za každé dieťa pol roka, ako to stanovil ústavný zákon o zavedení penzijného stropu.

 

Ani pozmeňujúci návrh, ktorý minulý týždeň schválil parlamentný sociálny výbor, podľa nej nevyriešil nespravodlivosť voči týmto ženám.

 

"Nie je jasné,podľa akého kľúča bola táto tabuľka vyhotovená, keď ústavný zákon jasne hovorí, že odpočet na každé vychované dieťa je šesť mesiacov," povedala. Podala preto pozmeňujúci návrh, ktorý podľa nej dotknutým ženám z dôchodkového veku spravodlivo odpočíta pol roka za každé vychované dieťa.

"Sme si vedomí určitého opodstatneného pocitu nespravodlivosti, ale je to kompromisný návrh," reagoval poslanec NR SR za Smer-SD Marián Kéry. Poslanec za Smer Jozef Burian považuje iniciatívu poslankyne Krištúfkovej za legitímnu, avšak podľa neho by prijatím jej návrhu vznikla ďalšia disproporcia medzi ženami narodenými v rokoch 1958 a 1957.

Nezaradený poslanec Jozef Mihál v rozprave upozornil na to, že návrh novely zákona je protiústavný a po schválení novely zákona hrozí podanie na Ústavný súd SR. "Dávam za pravdu pani Krištúfkovej," povedal.

 

img

 

Podľa ústavného zákona, ktorým sa zaviedol strop na dôchodkový vek, má mať žena, ktorá vychovala tri a viac detí, dôchodkový vek o 18 mesiacov nižší. Muž narodený v roku 1960 má mať podľa navrhovanej tabuľky dôchodkový vek 63 rokov.

 

"V zmysle ústavy žena, ktorá vychovala tri deti, má mať dôchodkový 61 rokov a 6 mesiacov. V tabuľke, ktorú navrhla vládna koalícia, má dôchodkový vek 61 rokov a 10 mesiacov. Chcú ju obrať o štyri mesačné dôchodky," tvrdí. Vládna koalícia by podľa neho nemala tieto výhrady brať na ľahkú váhu. "Tu ide o konkrétne životy ľudí, kedy môžu čerpať dôchodok," povedal Mihál v pléne.

Určovanie dôchodkového veku prostredníctvom tzv. dôchodkového automatu, teda podľa rastúcej strednej dĺžky života, sa má od začiatku budúceho roka zrušiť.

 

Vek odchodu do dôchodku sa pre všetkých ľudí stanoví priamo v prílohe zákona, a to podľa ročníka narodenia, pohlavia a počtu vychovaných detí. Strop na dôchodkový vek na úrovni 64 rokov sa bude uplatňovať na mužov a bezdetné ženy, ktorí sa narodili v roku 1966 a neskôr. Mužom a bezdetným ženám sa tak bude dôchodkový vek zvyšovať do roku 2030. Ide o pozmeňujúci návrh poslanca NR SR Ľubomíra Vážneho, ktorý minulý týždeň schválil parlamentný výbor pre sociálne veci.

Hranica penzijného veku 63,5 roka sa má týkať žien s jedným dieťaťom, ktoré sa narodili v roku 1964 a neskôr. Limit na dôchodkový vek na úrovni 63 rokov sa má vzťahovať na ženy s dvomi deťmi, narodené v roku 1961 a neskôr. Strop na dôchodkový vek na úrovni 62,5 roka sa má týkať žien s tromi a štyrmi vychovanými deťmi, ktoré sa narodili v roku 1962 a neskôr a žien s piatimi a viac deťmi, ktoré sa narodili v roku 1965 a neskôr.

 

V prílohe k zákonu bude tiež uvedený znížený dôchodkový vek pre mužov, ktorí vychovali deti, a to pre prípady, kedy nemožno výchovu týchto detí zohľadniť žene. Takáto situácia by nastala napríklad vtedy, ak žena zomrie pred dovŕšením dôchodkového veku.

Pozmeňujúci návrh z parlamentného sociálneho výboru rieši aj situáciu žien, ktoré odišli, alebo ešte len odídu do predčasnej penzie pred 1. januárom budúceho roka a pri stanovení dôchodkového veku sa im nezohľadnila, resp. nezohľadní výchova dieťaťa. V týchto prípadoch Sociálna poisťovňa sama z úradnej povinnosti nanovo určí dôchodkový vek týchto žien a zníži ho adekvátne počtu vychovaných detí.

 

"To znamená, že týmto poistenkám sa skráti obdobie od vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, za ktoré sa im znižovala suma predčasného starobného dôchodku, čím sa im zvýši suma predčasného starobného dôchodku," objasnil rezort práce a sociálnych vecí. Nárok na vyšší predčasný dôchodok vznikne týmto ženám spätne k 1. januáru 2020.

Ako podmienky výchovy dieťaťa, za ktorých žene vznikne nárok ísť skôr do dôchodku, navrhujú poslanci za Smer-SD a SNS osobnú starostlivosť o dieťa najmenej 10 rokov, či najmenej päť rokov, ak sa žena začala o dieťa starať po dovŕšení ôsmich rokov veku dieťaťa.

 

Podmienka výchovy dieťaťa má byť splnená aj vtedy, ak sa žena starala o dieťa od jeho narodenia do jeho úmrtia, ak dieťa zomrelo po dovŕšení šiestich mesiacov. Uznané budú aj prípady, ak sa žena osobne starala o dieťa najmenej posledné tri roky pred dovŕšením jej dôchodkového veku. Môže ísť pritom nielen o vlastné dieťa, ale aj dieťa osvojené, či dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona