Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2021Gejza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.10.2019 18:18 Relax
Kybernetická hygiena je jedna z tém Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.10.2019 18:18 Relax

Kybernetická hygiena je jedna z tém Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnostiIRAKLIO - Kampaň Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti je v roku 2019 zameraná na rôzne témy. Tou prvou je základná "kybernetická hygiena", do druhej sú zahrnuté nové technológie.


Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti pripadá na október, koordinuje ho Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) sídliaca v gréckom meste Iraklio, Európska komisia (EK) s podporou členských štátov Európskej únie (EÚ). Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti sa prvýkrát konal ako pilotný program v roku 2012 v niekoľkých štátoch EÚ.

 

Kampaň Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti (EMKB) sa celkovo orientuje na zvyšovanie povedomia európskych občanov o kybernetickej bezpečnosti.

 

ENISA k tohtoročnej kampani uviedla, že sa venuje potrebe zmeny správania a identifikuje príležitosti ako pomôcť používateľom rozpoznať riziká nových technológií. Prvou témou je základná "kybernetická hygiena", kde metafora hygieny slúži ako príklad na zhrnutie dobrých kyberneticko-bezpečnostných návykov ako súčasti každodenne vykonávanej rutiny.

 

Vďaka správnemu kyberneticko-bezpečnostnému správaniu môže každý človek používať svoje zariadenia — počítač, tablet, smartfón, prípadne čokoľvek iné, čo je pripojené na internet — sebavedomejšie, uviedla ENISA. Hlavné posolstvo tejto témy znie: Kybernetická hygiena je návyk, ktorý sa treba učiť od mladého veku a zostáva s človekom ako jeho každodenná rutina po celý jeho život.

 

 

Druhá tohtoročná téma je zameraná na nové technológie. Zdôrazňuje význam zachovávania bezpečnosti každého jedného človeka a jeho nových (new-tech) prístrojov a zariadení. Technológie napredujú rýchlo a už pri nákupe si treba vždy preveriť nastavenia bezpečnosti a ochrany súkromia, konštatuje ENISA. V tejto téme majú byť občania upozornení na aspekty nových technológií, o ktorých by mali vedieť.

 

Na svojom webe ENISA zverejnila aj vyjadrenie komisárky pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Mariji Gabrielovej z pondelka 30. septembra: "Dnes otvárame Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti 2019, ktorým posilňujeme povedomie o bezpečnosti on-line a kybernetických a bezpečnostných zručnostiach potrebných do budúcnosti. Predpokladom dokončenia digitálneho jednotného trhu je, aby občania EÚ, a najmä mladí ľudia, mali vedomosti a zručnosti potrebné na to, aby sa vedeli chrániť v on-line svete. Spoločne nesieme zodpovednosť za to, aby sa zo všetkých občanov stali zodpovední používatelia nových technológií."

 

Výkonný riaditeľ agentúry ENISA Udo Helmbrecht povedal: "Kybernetické hrozby sa rýchlo vyvíjajú a ľudské správanie môže byť rozhodujúcim faktorom našej kybernetickej bezpečnosti. Kľúčovým cieľom Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti je zaistiť, aby všetci občania o rizikách on-line sveta vedeli a mali všetko potrebné na to, aby sa stali odolnejšími a sebavedomejšími používateľmi. Tento október všetkých vyzývame, aby sa pri nových technológiách mali na pozore a aby si dobre osvojili návyky kybernetickej hygieny."

 

Prvýkrát sa EMKB konal od 1. októbra 2012 ako pilotná kampaň. Z zúčastnili sa na nej vtedy Česká republika, Luxembursko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo a Španielsko. Zorganizovali viacero aktivít sústredených na zvýšenie povedomia o kybernetickej bezpečnosti. Odvtedy sa toto podujatie koná každý rok.

 

EMKB organizuje ENISA, EK a vyše 300 partnerov z celej Európy — miestne orgány, vlády, univerzity, expertné skupiny, mimovládne organizácie, profesijné združenia. ENISA nadviazala partnerstvo aj s Europolom, konkrétne s Európskym centrom boja proti počítačovej kriminalite, estónskym Úradom pre informačné systémy CERT Estonia a Technickou univerzitou v Tallinne s cieľom podporiť informovanosť a vzdelávanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok