Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. jún. 2023Lenka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
24.10.2022 11:45 Domov
Inflácia a vysoké ceny energií sa výrazne dotýkajú hospodárenia Železničnej spoločnosti Slovensko
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.10.2022 11:45 Domov

Inflácia a vysoké ceny energií sa výrazne dotýkajú hospodárenia Železničnej spoločnosti SlovenskoBRATISLAVA - Neustále rastúce ceny energií výrazne ovplyvňujú aj hospodárenie Železničnej spoločnosti Slovensko. Predovšetkým v oblasti nakupovaných trakčných zdrojov, teda trakčnej elektrickej energie a trakčnej nafty, ale aj v prípade cien ostatných energií. Už v roku 2022 v tejto oblasti zaznamenali medziročný rast nákladov.


ZSSK aktuálne rokuje s rezortmi dopravy a financií o úhrade štátom objednaných dopravných výkonov vo verejnom záujme zo štátneho rozpočtu. Pre TASR to uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Finančný dosah rastu cien energií na hospodárenie ZSSK v roku 2023 je podľa Kováča zatiaľ, vzhľadom na prebiehajúce rokovania s Ministerstvom dopravy a výstavby (MDV) SR a Ministerstvom financií (MF) SR, otvorený. Rokovania sa týkajú úhrady štátom objednaných dopravných výkonov vo verejnom záujme zo štátneho rozpočtu. Hovorca spoločnosti skonštatoval, že ceny energií by nemali ovplyvniť prevádzku vlakov. "ZSSK nemôže svojvoľne rušiť vlakové spojenia alebo meniť ceny cestovných lístkov pri vlakoch vo verejnom záujme. Naplno totiž podliehame rozhodnutiam nášho akcionára, teda MDV SR, a jeho rozhodnutiami sa musíme riadiť," poznamenal Kováč. Nateraz je však podľa neho predčasné o týchto témach hovoriť, keďže sa situácia neustále vyvíja a mení. "Výnimkou je stanovovanie cien vo vlakoch InterCity, kde nepoberáme úhradu od štátu. Ceny vstupov tu preto pozorne sledujeme," podotkol hovorca ZSSK. V spojitosti s možnosťami znižovania spotreby energií uviedol, že to súvisí predovšetkým s objemom dopravných výkonov objednaných štátom. V tejto veci aktuálne prebiehajú rokovania s MDV a MF. Znižovať teplotu vo vlakoch s príchodom zimných mesiacov na ušetrenie energií ZSSK neplánuje. Kováč zdôraznil, že bezpečnosť a komfort cestujúcich je prioritou. V prípade šetrenia energií v budovách sa ZSSK plánuje zamerať na zefektívnenie systémov vykurovania, aby bola požadovaná teplota na pracoviskách dosahovaná len počas pracovnej doby zamestnancov. V ostatnom čase budú vykurovacie systémy nastavené na útlmový režim. Tiež bude vykonávaná zvýšená kontrola na zamedzovanie únikom tepla, plytvania vodou a energiami. Vo zvýšenej miere bude spoločnosť vykonávať osvetu pre zamestnancov v oblasti šetrenia energií vzhľadom na súčasnú energetickú krízu. Zároveň spoločnosť montuje úsporné žiarovky LED v budovách, kde pracujú zamestnanci ZSSK, a zatepľuje tieto budovy i strechy. Plánuje súčasne zintenzívniť proces prípravy projektov investičného charakteru pre oblasť energetickej efektívnosti. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  FB ZSSKNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok