Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. sep. 2021Olympia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Drevo
Drevo
08.07.2021 12:40 Ekonomika
Globálna ekonomika sa zotavuje. Prečo tak výrazne zdraželi stavebné materiály po celom svete?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.07.2021 12:40 Ekonomika

Globálna ekonomika sa zotavuje. Prečo tak výrazne zdraželi stavebné materiály po celom svete?MOSKVA – Svetové ceny rezaného dreva vzrástli takmer 4,5-krát a lámu rekordy v USA, Číne a Európe. Rusko nie je výnimkou. Globálna ekonomika sa zotavuje, všade sa aktívne stavia a ponuka nedrží krok s dopytom.


Na trhu nie je dostatok dreva. Analytici varujú: po surovinách dôjde k zdraženiu papierových obalov, čo ovplyvní všetok tovar od potravín po detské hračky. Celosvetový dopyt po dreve prudko vzrástol od tretieho štvrťroka minulého roka. Štátna finančná podpora (v Rusku), znižovanie hypotekárnych úrokov (v Európe), dostupné peniaze vyvolali stavebný boom. A to na pozadí výrazne zníženej ponuky na trhu.

 

 

Súvisiaci článok: ROZHOVOR: Situácia v stavebnom sektore je vážna. Ak vláda nezačne konať, kľúčové stavby zostanú nedostavané a Slovensko nevyčerpá eurofondy!

 

Kanada, hlavný vývozca dreva, znížila výrub. Za desať rokov tam bolo zatvorených asi 40 spracovateľských závodov. Cena dreva vzrástla v USA, potom v Európe. V Ázii stojí drevo s najnižšou kvalitou 450 dolárov za meter kubický, čo je 1,6-krát viac ako pred rokom. Náklady na dopravné služby sa zdvojnásobili. V logistike stále sú prerušenia.

 

V Rusku za viac ako pol roka drevo priemerne zvýšilo cenu o 35 percent. Určité druhy dreva o 80%. Nezaostáva ani rezivo, vlani na jar stálo 11-13 tisíc rubľov za meter kubický, teraz 26. Ale dopyt rastie. Podľa Rosstatu (federálna štátna štatistická služba v Rusku) sa v minulom roku postavilo viac ako 82 miliónov štvorcových metrov obytných nehnuteľnosti. Takmer 40 miliónov sú súkromné domy, viac ako deväť miliónov sú drevené domy.

 

Rovnako ako iné krajiny, aj Rusko čelilo deficitu. Podľa Združenia drevenej bytovej výstavby je nedostatok dva, dva a pol milióna metrov kubických surovín,leví podiel, ide do zahraničia. Teraz je Rusko druhé na svete po Kanade, čo sa týka dodávok. Hlavným spotrebiteľom je Čína, ktorá ako prvá zrušila karanténu, za ňou Japonsko, Fínsko, Nemecko, Kazachstan, Uzbekistan.

 

 

Clá na vývoz dreva s vlhkosťou nad 22 percent sa zvýšia od 1. júla, čo určite povedie k zvýšeniu cien iného tovaru, varuje Sergej Zainullin, docent Ekonomickej fakulty univerzity RUDN. Podľa jeho slov by sa malo očakávať zvýšenie ceny nábytku, stavebných materiálov, ako aj papierových obalov, ktoré sa používajú takmer všade. Ovplyvní to teda všetko od potravín, až po detské hračky.

 

Čína je dlhodobo najväčším dovozcom dreva na svete, hovorí David Gel, koordinátor euroázijských programov Agentúry pre výskum životného prostredia. V roku 2019 Čína zakúpila asi 28 miliónov metrov kubických rezaného dreva, 17 z Ruska. Peking navyše odmietol suroviny z Austrálie po tom, čo úrady tejto krajiny obvinili Čínu zo skrývania koronavírusu. V roku 2020 Rusko vyviezlo do Číny asi šesť miliónov kubických metrov guľatiny (prognóza na rok 2021 – okolo päť), Austrálčania štyri a pol.

 

Svetová banka predpovedá, že globálny dopyt po dreve sa do roku 2050 zvýši štvornásobne.

 

 

    reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk/ RIA.ru

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok