FOTO a VIDEO Premiérový titul pre Nitru, v sérii zdolala Banskú Bystricu 4:2

NETKY.SK • 23 Apríl 2016, 07:07 • 2 min

BANSKÁ BYSTRICA - Hokejisti HK Nitra získali premiérový majstrovský titul v najvyššej slovenskej súťaži. V šiestom finálovom dueli play off Tipsport Ligy 2015/2016 zvíťazili v piatok na ľade HC ’05 iClinic Banská Bystrica 3:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch a v celej sérii triumfovali 4:2 na zápasy. Zverenci trénera Antonína Stavjaňu si zároveň vybojovali aj miestenku v Lige majstrov 2016/2017, druhú majú HC Košice ako víťaz základnej časti.

Nitrania premenili na titul svoju druhú finálovú účasť, o trofej hrali už v ročníku 2013/2014, v sedemzápasovej sérii im ju vtedy uchmatli Košice. Vlani vypadli v semifinále s Banskou Bystricou, ktorej sa tak teraz úspešne revanšovali. "Barani" na zisk prvej trofeje stále čakajú, rovnako ako vlani sa aj tento rok museli uspokojiť so striebornými kovmi. Vlani prehrali s Košicami taktiež v šiestom zápase finále na domácej pôde.

Tipsport Liga - finále play off - 6. zápas:

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly a asistencie: 20. Handzuš (Sandgren, Ďatelinka), 53. Lunter (Zigo) - 2. Blackwater (Milam, Laliberté), 49. Blackwater (M. Slovák, Laliberté), 70. Milam (rozh. sam. nájazd) Rozhodovali: Kubuš, Jonák – Šefčík, Výleta. Vylúčení na 2 min: 4:4. Presilovky: 0:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2841.

zostavy:

HC '05 iClinic: Bacashihua – Majeský, Petran. Ďatelinka, Šmach, Čížek, Gründling, Sandgren – Hvila, Kytnár, Bortňák - Lunter, Zigo, Matoušek - Majdan, Bast, Tománek - Bajaruns, Handzuš, Gillies - Bezúch

HK: Lakosil - Baker, Milo, Milam, Kuzma, Podhradský, Mezei – Macík, J. Štefanka, Bajtek - Blackwater, Slovák, Laliberté - H. Ručkay, Beca, Kutálek - Pupák, Bene, Stloukal

/konečný stav série: 2:4, titul získala Nitra/

Úvod zápasu vyšiel lepšie hosťom. Boli pohyblivejší, aktívnejší a vytvorili si niekoľko šancí. V druhej minúte z uhla prekvapil Bacashihuu Blackwater a otvoril skóre - 0:1. Domáci sa o slovo prihlásili až v dvanástej minúte, no Tománek z dvoch metrov bekhendom Lakosila neprekonal. Ten dostal v tomto šiestom finálovom zápase prednosť pred Valentom. Nitrania mohli viesť aj o dva góly, ale Mezei z ľavej strany a Pukák so Stloukalom pred bránkou nedokázali puk dostať medzi žrde. Bystričania mohli vyrovnať pre zmenu Šmachom. Mal odkrytú bránku, no do strely mu šikovne vložil hokejku Ručkay. O pár sekúnd na to mohlo byť zle – nedobre pre Bystričanov ak by sa osamotený Laliberté presadil pred americkým gólmanom v drese HC '05. Nestalo sa tak a prišiel trest, konkrétne 54 sekúnd pred prestávkou uspel pri ľavej žrdi na dvakrát Handzuš – 1:1.

Na snímke zľava Branislav Mezei a Vlastimil Lakosil (obaja Nitra), Mário Lunter (Banská Bystrica) Marek Slovák (Nitra) v šiestom zápase finále play off hokejovej Tipsport Ligy HC'05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra 22. apríla 2016 v Banskej Bystrici.

Druhá tretina už veľa príležitostí nepriniesla. Aktívnejší boli domáci hokejisti, ktorí to častejšie skúšali na Lakosila. Ten si poradil so strelami Hvilu či Bortňáka, ako aj s číhajúcim Majdanom pred bránkou. 'Barani' nevyužili ani presilovku a po jej skončení mohli pykať, pretože Milo vykorčuľoval z trestnej lavice, rútil sa sám na Bacashihuu, no mieril veľmi nepresne. V početnej výhode sa následne nepresadili ani hostia, takže stav sa v bojovnom strednom dejstve nemenil.

Tretia tretina priniesla šance. V presilovke sa najprv nepresadil Hvila, neskôr z otočky ani Handzuš. Dobrú možnosť mal i voľný Majdan v medzikruží, avšak mieril rovno do Lakosila. Nitrania pohrozili Bajtekom, na dorážke nesupel Macík. Vyšlo im to až v početnej výhode v 49. minúte. Slovák našiel pri ľavej žrdi nepokrytého Blackwatera, ktorý poslal puk do odkrytej časti bránky pod hornú žŕdku – 1:2. Bystričania dokázali vyrovnať v 53. minúte. Po Zigovej prihrávke puk preskočil hokejku Kuzmu a Lunter pálil z pravého kruhu spoza Milama účinne – 2:2. Hostia mohli ísť opäť do vedenia Kutálkom, no Bacashihuu zblízka nepokoril. Na opačnej strane nebol úspešný tentoraz z ľavého kruhu Lunter. Hetrik minútu pred koncom odmietol Blackwater, takže pod Urpínom sa predlžovalo.

V nadstavenom čase mohli rozhodnúť Tománek a Ďatelinka, obaja sa ocitli zoči – voči Lakosilovi, ale ten svoj tím podržal. Bystričania mali prevahu, ale gól mal na hokejke aj nitriansky útočník Slovák. Išiel sám na bránku, no koncovka mu nevyšla podľa predstáv. Rozuzlenie priniesli až samostatné nájazdy, v nich Bacashihua fantasticky vychytal Ručkaya v tretej sérii, v siedmej sa presadili Slovák s Handzušom, no v desiatej trafil bystrický center žŕdku, takže o titule rozhodol obranca hostí Jamie Milam.

Na snímke zľava Tomáš Zigo a Jason Bacashihua (obaja Banská Bystrica) smútia po prehratom šiestom zápase finále play off hokejovej Tipsport Ligy HC'05 iClinic Banská Bystrica - HK Nitra 22. apríla 2016 v Banskej Bystrici.

hlas po zápase (zdroj: RTVS)

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Sklamanie je veľké, niekto ale musel vyhrať a niekto musel i prehrať. Play off bolo výborné a prehrať doma pred našimi skvelými fanúšikmi je frustrujúce. Nájazdy sú lotéria i umenie a Nitra ich zvládla lepšie ako my. Gratulujem Nitre k titulu, ale gratulujem aj svojim chlapcom, pretože odohrali výbornú sezónu. Som na nich hrdý."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Dnes sa nám podarilo zachytiť začiatok. Bystrica síce odpovedala, ale nemala taký glanc ako v predchádzajúcich domácich zápasoch. Sezóna nám vyšla, všetko do seba zapadlo. Mali sme šťastie na gólmanov, ako aj na posily zo zámoria. Nitru v budúcej sezóne už viesť nebudem, s vedením klubu sme sa dohodli, že štyri roky stačili. I ja osobne potrebujem zmenu."