Firmu, ktorá zničila mayskú pyramídu, vlastní miestny politik

NETKY.SK • 15 Máj 2013, 11:10 • 2 min
Firmu, ktorá zničila mayskú pyramídu, vlastní miestny politik

BELIZE - Zničenie jednej z najväčších mayských pyramíd v komplexe Nohmul na severe Belize pri pozemných prácach vyvolalo zdesenie na politickej scéne tohto stredoamerického štátu.

slovakia

left justify in out

Vláda oznámila, že sa začalo veľmi dôsledné vyšetrovanie stavebnej spoločnosti, ktorej zamestnanci pamiatku zničili pri ťažbe skál určených na výstavbu cesty. 

Vo vyhlásení ministerstva kultúry a turistického ruchu sa uvádza, že zdemolovanie obradného miesta, ktorého dejiny sa začali odvíjať pred najmenej 2300 rokmi, je "necitlivé, ignorantské a neodpustiteľné." Kultúrne pamiatky ako Nohmul by mali byť chránené za každú cenu, píše sa dokumente, ktorý označuje za nepochopiteľné "pohŕdanie zákonmi". 

Jaime Awe, ktorý v Belize vedie národný archeologický inštitút, v pondelok pripustil, že stavební robotníci možno konali zámerne, keďže komplex náboženských stavieb bol dobre známy a nachádza sa v rovinatej krajine, nad ktorou sa týčil do výšky asi 20 metrov. Podobného názoru je aj Aweho kolega, archeológ John Morris.

Belizská opozícia upozornila, že zničenie mayských chrámov nie je veľkou ranou len pre kultúru a históriu krajiny, ale poškodí aj rozvíjajúci sa turistický ruch.

Odborníci pritom upozorňujú, že nejde o prvý podobný prípad v Belize, kde sa nachádzajú desiatky mayských pamiatok. "Ide o endemický problém," uviedol Norman Hammond, emeritný profesor archeológie na Bostonskej univerzite, ktorý v 80. rokoch pracoval na projektoch v Belize. 

Ako spresnil, v roku 2005 bola zničená celá lokalita San Estevan, obe veľké pyramídy v Louisville, ďalšie stavby na lokalite Nohmul a mnoho menších pamiatok z predkolumbovskej éry.

Najrozsiahlejší chrámový komplex v Belize vážne poškodili buldozéry a rýpadlá firmy, ktorá takto chcela získať stavebný kameň - vápenec - na výstavbu cesty v neďalekej dedine Douglas. 

Ťažké stavebné mechanizmy podľa zistenia miestnej polície patrili firme D-Mar, ktorú vlastní politik Denny Grijalava. Ten sa k záležitosti odmietol vyjadriť a novinárov odkázal na stavbyvedúceho. Belizská polícia medzičasom informovala, že začne vyšetrovanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu. 

Nenávratne poškodená lokalita je známa ako Nohmul, prípadne Noh mul (Veľká hora). Ide o komplex s rozlohou 12 štvorcových míľ, v ktorom v rokoch 500-250 pred n.l. žilo asi 40.000 ľudí. 

Doteraz sa zachovalo 81 budov, ktoré ležia na súkromných pozemkoch, ale napriek tomu sú vládou chránenými objektmi. Zničená lokalita, z ktorej zostala už len malá časť stredu stavby, bola centrálnou časťou komplexu a obradným kultovým strediskom.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies