Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. máj. 2022Gizela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
20.01.2022 13:05 Zahraničie
Európsky parlament odobril posilnenie právomocí Európskej agentúry pre lieky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.01.2022 13:05 Zahraničie

Európsky parlament odobril posilnenie právomocí Európskej agentúry pre liekyBRUSEL/ŠTRASBURG – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok posilnili právomoci Európskej agentúry pre lieky (EMA), vďaka čomu by EÚ mala lepšie zvládať ďalšie zdravotné krízy a efektívnejšie reagovať na nedostatok liekov a zdravotníckych pomôcok.


Za predbežnú dohodu na rozšírení právomocí tohto regulačného orgánu EÚ sa vyslovilo 655 poslancov, 31 bolo proti a ôsmi sa zdržali hlasovania. Európska agentúra pre lieky by tak mala byť lepšie pripravená na monitorovanie a zmierňovanie nedostatku životne dôležitých liečivých prípravkov a zdravotníckych pomôcok. Mala by tiež efektívnejšie reagovať na krízové situácie v oblasti verejného zdravia.

 

EMA vytvorí a bude spravovať Európsku platformu na monitorovanie nedostatkov liekov, ktorá by mala uľahčiť zber dát. Zriadené budú aj dve riadiace skupiny - pre monitorovanie nedostatku liekov a zdravotníckych pomôcok. Zintenzívni sa tiež spolupráca so všetkými subjektmi dodávateľského reťazca. Na práci riadiacich skupín by sa ako pozorovatelia mali zúčastňovať experti zastupujúci pacientov a zdravotníckych pracovníkov, ale aj držitelia rozhodnutí o registrácii liekov, veľkoobchodní distribútori a ďalšie subjekty pôsobiace v oblastiach, ktoré súvisia so zdravotnou starostlivosťou.

 

 

EMA okrem toho vytvorí verejnú webovú stránku s informáciami o nedostatkových liekoch. Dáta týkajúce sa klinických testov a informácie o autorizovaných liekoch by mali byť na základe novej legislatívy sprístupňované rýchlo a transparentne. Po schválení Európskym parlamentom musí nariadenie ešte formálne odobriť Rada ministrov EÚ. Následne bude nové nariadenie podpísané a zverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Účinnosť by malo nadobudnúť 1. marca 2022.

 

Európska komisia v rámci úsilia o vybudovanie európskej zdravotnej únie 11. novembra 2020 predložila návrh nového rámca EÚ pre bezpečnosť verejného zdravia, ktorý by mal na základe skúseností získaných počas pandémie koronavírusu zlepšiť schopnosť Únie reagovať na budúce zdravotné krízy. Súčasťou tohto návrhu bolo aj nariadenie, ktoré by malo posilniť právomoci EMA.

 

Možno vás zaujme: Skupina milionárov vyzýva účastníkov WEF, aby zaviedli daň z bohatstvareklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok