Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. okt. 2022Eliška
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.07.2021 06:14 Environetky
Európania sa zhodli: Zmena klímy je najzávažnejší problém, ktorému čelí svet
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.07.2021 06:14 Environetky

Európania sa zhodli: Zmena klímy je najzávažnejší problém, ktorému čelí svetBRATISLAVA - Zmena klímy je podľa občanov Európskej únie (EÚ) najzávažnejší problém, ktorému čelí svet.


Podľa nového prieskumu Eurobarometra, ktorého výsledky v pondelok zverejnila Európska komisia, Až 93% opýtaných považuje zmenu klímy za vážny problém, pričom 78% ju považuje za veľmi vážny problém. Zmena klímy je veľmi vážny problém aj podľa 78% slovenských respondentov.

 

Zmena klímy ohrozuje celý svet
Keď mali respondenti vybrať ten najzávažnejší problém súčasného sveta, 29 % z nich si zvolilo buď zmenu klímy (18 %), zhoršovanie stavu prírody (7 %) alebo zdravotné problémy spôsobené znečistením (4 %). Na Slovensku označilo zmenu klímy za najzávažnejší problém sveta 13% opýtaných.

Deväť z desiatich Európanov súhlasí s tým, že emisie skleníkových plynov by sa mali znížiť na minimum, pričom zvyšné emisie by sa mali vykompenzovať tak, aby EÚ dosiahla klimatickú neutralitu do roku 2050.

 

Cieľ EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 podporuje deväť z desiatich opýtaných Slovákov. Z opýtaných Európanov 87 % považuje za dôležité, aby si EÚ stanovila ambiciózne ciele na rozsiahlejšie využívanie energie z obnoviteľných zdrojov, a rovnaké percento považuje za zásadné, aby EÚ poskytovala podporu na zlepšovanie energetickej efektívnosti.

 

Podporovaná čistá energia
Väčšina euroobčanov, konkrétne 64%, podniká individuálne kroky na boj proti zmene klímy, na Slovensku tak podľa prieskumu robí 66% opýtaných.

 

Pri otázke, kto je zodpovedný za boj proti zmene klímy, európski respondenti zdôraznili potrebu štrukturálnej reformy, ktorá by mala sprevádzať individuálne opatrenia, pričom poukázali na národné vlády (63 %), podniky a priemysel (58 %) a EÚ (57 %).

 

Podľa 81% opýtaných Európanov a 83% Slovákov by čistá energia mala mať väčšiu finančnú podporu z verejných zdrojov. Tri štvrtiny Európanov sa domnievajú, že investície do oživenia hospodárstva by sa mali zamerať najmä na nové zelené hospodárstvo.

 

Zníženie spotreby fosílnych palív
Podľa 78 % Európanov prijatie opatrení v oblasti klímy povedie k inováciám, ktoré zvýšia konkurencieschopnosť európskych podnikov.

 

Podpora odborných znalostí EÚ o čistých technológiách v krajinách mimo euroblok môže pomôcť vytvoriť nové pracovné miesta v EÚ, myslí si 78% respondentov.

 

Sedem z desiatich Európanov sa domnieva, že zníženie dovozu fosílnych palív môže byť pre EÚ ekonomicky výhodné a 74% zase súhlasí s tým, že náklady na odstránenie škôd spôsobených zmenou klímy sú oveľa vyššie než investície potrebné na zelenú transformáciu.

Prieskum sa uskutočnil od 15. marca do 14. apríla 2021 a zúčastnilo sa na ňom 26 669 občanov zo všetkých 27 členských štátov EÚ.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok