Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Richard Raši, v pozadí Marc Lemaître.
Richard Raši, v pozadí Marc Lemaître.
12.06.2018 12:58 Domov
Eurofondy zvyšujú kvalitu života na Slovensku, uviedol Raši
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.06.2018 12:58 Domov

Eurofondy zvyšujú kvalitu života na Slovensku, uviedol RašiBRATISLAVA - Slovenská republika berie nový návrh kohéznej politiky Európskej únie po roku 2020 ako korektný aj napriek zníženým prostriedkom pre Slovensko, čo ovplyvnil najmä odchod Veľkej Británie z únie. Pozícia SR v novej politike súdržnosti má byť konštruktívna a krajina sa bude snažiť o to, aby bol nový rozpočet EÚ pre kohéznu politiku prijatý čo najskôr. Na brífingu po spoločnom rokovaní o tom v utorok informovali podpredseda vlády SR Richard Raši a generálny riaditeľ EK pre regionálnu a mestskú politiku Marc Lemaître.


"Pozícia Slovenskej republiky bude z hľadiska kohéznej politiky po roku 2020 konštruktívna. Chceme hľadať kompromisy a riešenia tak, aby sa prijal rozpočet na roky 2021 až 2027 v Európskej únii čo najskôr aj kvôli tomu, že keby sa podarilo rozpočet prijať ešte do volieb do Európskeho parlamentu, boli by sme schopní čerpať v novom programovacom období prostriedky čo najskôr. Nedošlo by teda k posunu čerpania tak, ako to je teraz," uviedol v utorok Raši.

Efekt eurofondov vidí podľa podpredsedu vlády v krajine každý občan, a aj keď spočiatku mala SR k novému rozpočtu výhrady, berie ho teraz ako korektný. "Okrem zvýšenia HDP Slovenska z 55 % priemeru EÚ v roku 2013 na 77 % v súčasnosti, prinášajú eurofondy aj ďalšie výhody, stovky projektov, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu života našich občanov. Najskôr sme prezentovali názor, že tento prvotný návrh nevyhovuje každému, no berieme ho z hľadiska Slovenska ako návrh veľmi korektný, nakoľko odchádza Veľká Británia ako jeden z hlavných donorov EÚ," pokračoval Raši.

Hlavné prvky návrhu Európskej komisie na modernizáciu kohéznej politiky po roku 2020 počítajú so zameraním sa na niekoľko kľúčových priorít. Má ísť hlavne o investičné priority. Politika súdržnosti má po novom fungovať pre všetky regióny a zaručiť individuálnejší prístup k regionálnemu rozvoju, a zároveň má byť tiež jednoduchšia a silnejšie prepojená s európskym semestrom.

"Komisia predstavuje návrh, ktorý sa plánuje so všetkými nepriaznivými okolnosťami vyrovnať. Nový rozpočet bude pomáhať občanom EÚ a nenechá ich na pochybách o tom, či za nimi únia stojí. V rozpočte sme predstavili niekoľko noviniek a nástrojov, ktoré majú za úlohu chrániť EÚ z hľadiska bezpečnosti, no podrobnejšie sme sa venovali aj otázkam poľnohospodárstva a výraznejšie chceme podporovať aj procesy konvergencie. Výkonnosť ekonomiky a kvalita života občanov EÚ musí ostať zachovaná, a to práve úpravami tejto politiky, ktorá bude viac efektívna a výkonná," povedal k zmenám Lemaître.

Raši na záver brífingu informoval, že Európska komisia momentálne pracuje na akčnom pláne, ktorý ma zabezpečiť rozvoj zaostalých regiónov Slovenska, konkrétne má ísť o niektoré regióny Prešovského kraja a región Horná Nitra. V týchto regiónoch sa má vzájomnou spoluprácou medzi SR a EÚ zlepšovať infraštruktúra, cestovný ruch a zamestnanosť.

Európska komisia navrhla koncom mája výraznú revíziu pravidiel kohéznej politiky na budúce programové obdobie 2021 - 2027, ako aj alokáciu pre členské štáty EÚ. Slovensko by malo dostať v stálych cenách tohto roka 11,8 mld. eur a v bežných cenách, vrátane vplyvu inflácie, 13,3 mld. eur. Nie sú v tom zahrnuté peniaze na poľnohospodárstvo v rámci Programu rozvoja vidieka. V súčasnom programovom období 2014 - 2020 má SR k dispozícii zo zdrojov EÚ 13,9 mld. eur a spolu s Programom rozvoja vidieka takmer 15,5 mld. eur. Aj v budúcom období zostane Slovensko čistým prijímateľom, keďže z rozpočtu EÚ značne viac peňazí dostáva, ako doňho prispieva.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok