Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
26.03.2023 09:00 Environetky
Envirorezort zverejnil návrhy zonácie troch národných parkov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.03.2023 09:00 Environetky

Envirorezort zverejnil návrhy zonácie troch národných parkov.Bratislava - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vo štvrtok (23. 3.) zverejnilo návrhy nariadenia vlády, ktorými sa majú vyhlásiť zonácie národných parkov Slovenský kras, Poloniny a Veľká Fatra. Verejnosť ich môže pripomienkovať do 5. apríla.


Výmera Národného parku Poloniny by po zonácii mala byť 30.548 hektárov. Územie by sa malo rozšíriť o prírodnú rezerváciu Rydošová, ktorá je teraz z väčšej časti súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty. V rámci tohto národného parku navrhujú zónu A s piatym najprísnejším stupňom ochrany s podielom 46,14 percenta z celkovej výmery, uviedlo MŽP v materiáli.  V návrhu zonácie Slovenského krasu plánuje rezort výmeru národného parku zvýšiť na 35.527 hektárov. Výmera jeho ochranného pásma by mala byť znížená na 5715 hektárov, pričom zóna A by mala tvoriť 24,18 percenta výmery. Národný park Veľká Fatra by podľa materiálu mal mať po zonácii 40.897 hektárov. Najprísnejší stupeň ochrany by mal byť na 41,55 percenta rozlohy. "Cieľom pripravovaných právnych predpisov je v rámci existujúcich národných parkov ustanoviť zóny národných parkov a tam, kde je to vhodné, upraviť hranice národných parkov a ich ochranných pásiem," priblížilo MŽP. Návrhy pripravili tak, aby rešpektovali prírodné hodnoty lokalít, ciele ochrany pre biotopy a druhy európskeho významu či zvýšili potenciál pre trvalo udržateľný rozvoj regiónu, hlavne v cestovnom ruchu.reklama


Zdroj: TASR/ KB Netky

Foto:  FBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok