Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Kryptomeny
22. sep. 2020Móric
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Kryptomeny. Otvorte časovú os udalostí.
ilustračné foto
ilustračné foto
22.02.2019 17:15 Ekonomika
DasCoin: Sofistikovaný MLM na okrádanie ľudí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.02.2019 17:15 Ekonomika

DasCoin: Sofistikovaný MLM na okrádanie ľudíBRATISLAVA – O projekte DasCoin sme už písali niekoľkokrát, ale stále existujú ľudia, ktorí sa snažia nalákať iných sľubmi o rýchlom zárobku. Faktom však je, že DasCoin obral tisíce ľudí o úspory.


Ľudia, ktorí sú v pozadí tohto projektu, spôsobili na Slovensku a v Čechách veľké škody. Tvorcovia DasCoinu čelia v Poľsku vyšetrovaniu a spoločnosti NetLeaders (dnes už premenovanej na Excelz) zabavili 11,5 milióna dolárov. V našich končinách sa však zatiaľ nič podobné nedeje a skupina podvodníkov naďalej sa stále snaží lákať ľudí na investície do DasCoin cyklov.

 

DasCoin: Podozrivý projekt sa šíri aj na Slovensku

 

 

Krypto podvody

 

Kryptomeny nie sú regulované ešte v mnohých štátoch sveta, čo vytvára obrovský priestor na rôzne podvody a machinácie. Počas uplynulých rokov bolo spustených mnoho podvodných projektov, ktoré od investorov vytiahli milióny dolárov. Je však pravdou, že ľudia vidinou ľahko zarobených peňazí strácajú triezvy úsudok a chcú veriť bájkam o zlatom poklade.

 

Vo svete kryptomien vznikali a stále vznikajú nové projekty takmer každý deň a je veľmi náročné rozoznať podvod od seriózneho projektu. Existujú dokonca názory, že aj projekty ako Bitcoin, Ethereum či Ripple sú len nafúknutými bublinami a v konečnom dôsledku podvodmi. Pritom tieto projekty sú tu už dlhé roky a patria medzi najväčšie a najsilnejšie. Ako má potom obyčajný človek rozoznať kvalitný projekt od podvodu, keď sa jedná o začínajúci projekt alternatívnej digitálnej meny?

 

 

Poškodil DasCoin ostatné kryptomeny?

 

Pravdou je, že je to takmer nemožné. Každý jeden investor by mal zvážiť svoju investíciu do sféry, ktorej vôbec nerozumie (alebo len minimálne) a určite by si mal nechať poradiť od skúsených a overených odborníkov.

 

Projekt DasCoin bol vytvorený skupinou ľudí, ktorí v minulosti stáli za mega podvodom menom OneCoin. Podobnosť týchto projektov je obrovská, ale DasCoin je predsa len sofistikovanejšie pripravený. DasCoin je prezentovaný ako decentralizovaná platforma, na ktorej sú založené ďalšie projekty (podobne ako Ethereum). Všetky projekty na prvý pohľad vyzerajú veľmi dobre, vedú ich ľudia s históriou v rešpektovaných firmách (aspoň to tvrdia), ale cieľom je nalákať čo najviac ľudí.

 

Podvod menom DasCoin sa rozšíril ako mor najmä vďaka mimoriadne efektívnym marketingovým technikám, v dôsledku čoho tisíce ľudí prišli o svoje úspory. To je primárny dopad tohto podvodu, avšak sekundárny môže byť nemenej negatívny – títo ľudia a ich blízki si už nikdy nekúpia žiadnu kryptomenu a budú voči tejto technológii skeptickí. Práve takéto podvodné schémy totiž odďaľujú masovú adopciu digitálnych peňazí.

 

DasCoin: Ako investori prichádzajú o ilúzie

 

 

DasCoin vs. OneCoin

 

Podobnosť týchto projektov samozrejme nie je náhodná. Na prvý pohľad sa tvária ako vylepšené verzie Bitcoinu, ale v modernejšom prevedení. Investori však vidinou rýchleho zisku prehliadali jeden podozrivý fakt hneď od začiatku – systém nadobúdania DasCoinu bol pomocou Multi Level Marketingu (MLM). Do tejto štruktúry teda mohol vstúpiť každý, stačilo len investovať do cyklov, ktoré v určitom čase budú emitovať coiny. Práve tu mali ľudia spozornieť, predsa takéto schémy tu boli už v minulosti mnohokrát a nikdy nedopadli dobre (BMG, Horizont, Kairos atď.)

 

Rozumní a pozorní investori od začiatku upozorňovali na podozirvý systém a označovali ho za ďalší podvod. Ani v jednom prípade (OneCoin, DasCoin) ich však väčšina ziskuchtivých ľudí nepočúvala. Pomocou prednášok a psychologickej manipulácie si oba projekty našli mnoho investorov, ktorí odmietali akúkoľvek kritiku a šírili tento podvod ďalej, až kým nebolo neskoro.

 

 

Multi Level Marketing

 

Ten kto vymyslel systém MLM bol minimálne génius, keďže sa jedná o mimoriadne efektívny nástroj, ako šíriť povedomie o novom produkte či projekte. Práve vďaka svojej efektivite ho však začali využívať najmä všelijakí podvodníci. Počiatočné Mlm schémy boli veľmi jednoduché a označovali sa ako pyramídové hry – investuj do nášho projektu a hľadaj ďalších ľudí, ktorí tiež investujú a na nich budeš zarábať aj ty.

 

Súčasné modely MLM alebo Ponziho schémy sú mimoriadne prepracované a sofistikované, niektoré sa dokonca plánujú na niekoľko rokov. Vo svete kryptomien sa MLM takmer vždy spájal s podvodom, takže naše odporúčanie je jasné – vyhýbajte sa mu , nech znie akokoľvek dobre.

 

 

Ako je na tom DasCoin dnes?

 

Aká je situácia okolo DasCoinu a jeho tvorcov dnes? V prvom rade musíme spomenúť skutočnosť, že spoločnosť NetLeaders, ktorá stojí za celým projektom a pôvodne sa volala CoinLeaders, sa 1.decembra 2018 premenovala na Excelz.

 

V novembri sa v Dubaji uskutočnila prednáška o DasCoine, ale nepadlo tam ani slovo o pripravovanej zmene názvu spoločnosti. Ide tak pravdepodobne o pokus znížiť dopad negatívnej reklamy, ktorú tomuto projektu robí veľké policajné vyšetrovanie v Poľsku.

 

Zmena sa udiala aj pri spracovávaní DasCoin transakcií. NetLeaders je kvôli vyšetrovaniu v Poľsku už mimo hry a štafetu prebrala spoločnosť Corbilex Services Ltd.

 

Máte skúsenosti s týmto projektom alebo ste dokonca jedným z oklamaných investorov? Napíšte nám na redakcia@netky.skreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky TT

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok