Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. dec. 2021Izabela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
20.08.2020 08:53 Domov
Doma sa vzdeláva málo žiakov, ich počet sa pohybuje okolo 500
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.08.2020 08:53 Domov

Doma sa vzdeláva málo žiakov, ich počet sa pohybuje okolo 500BRATISLAVA - Individuálne sa doma vzdeláva málo žiakov. Z takmer 222-tisíc žiakov prvého stupňa základných škôl sa ich učí doma vyše 500.


Pred desiatimi rokmi sa doma učilo 24 žiakov. Vyplýva to z dát, ktoré agentúre SITA poskytlo Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) SR. Domáce vzdelávanie žiakov prvého stupňa základnej školy je možné od roku 2008.

 

Mnohí rodičia majú inú predstavu o vzdelávaní
Najväčší skok štatistiky zaznamenali v roku 2017, keď počet detí vyskočil zo 149 na 481. O rok neskôr ich bolo o takmer sto viac.

 

Tento školský rok počet klesol na 523 detí vzdelávaných doma. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, že nárast mohol byť spôsobený viacerými faktormi. Priblížilo, že rodičia sa mohli o tejto forme dozvedieť až v danom období.

 

 

Dôvodom môže byť aj to, že rastie počet detí s rôznymi zdravotnými obmedzeniam či rodičia hľadajú možnosť podpory talentu svojho dieťaťa aj týmto spôsobom. Dieťa má v prípade individuálneho vzdelávania režim upravený inak, než počas dochádzky do bežnej školy. Mnohí rodičia majú podľa ministerstva inú predstavu o vzdelávaní svojho dieťaťa, ako poskytuje škola, preto si vyberú domáce vzdelávanie.

Domáce vzdelávanie žiakov prvého stupňa základnej školy je možné od roku 2008. Ich spolužiaci z druhého stupňa takúto možnosť nemajú.

 

V Čechách povolené od 2008

Ak rodičia chcú, aby ich dieťa študovalo doma aj na druhom stupni, môže ho prihlásiť do školy v Českej republike, kde to je povolené od roku 2008. Na druhom stupni v tomto školskom roku evidovali v ČR 120 žiakov na druhom stupni.

 

Ministerstvo školstva by to chcelo zmeniť a v prvej štvrtine 2021 pripraviť zákon o domácom vzdelávaní pre druhý stupeň základných škôl. Slovenskí žiaci by tak mohli od septembra 2021 pokračovať vo vzdelávaní v domácom prostredí aj na Slovensku.

 Téma domáceho vzdelávania pre druhý stupeň zaujala v roku 2018 skupinu poslancov. Tí sa v apríli daného roku obrátili na Ústavný súd SR s tým, že neexistujú až také rozdiely, ktoré by mohli prekážať vzdelávaniu detí doma aj na druhom stupni ZŠ.

 

Ústavný súd podanie prijal v polovici decembra 2019 na ďalšie konanie. Momentálne o ňom stále rozhoduje, pričom účinnosť dotknutého ustanovenia školského zákona nepozastavil.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok