Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. apr. 2023Hugo
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
27.12.2021 20:20 Ekonomika
Dobrá správa pre peňaženky spotrebiteľov plynu a elektriny!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.12.2021 20:20 Ekonomika

Dobrá správa pre peňaženky spotrebiteľov plynu a elektriny!



AMSTERDAM/ BERLÍN - Európske ceny plynu aj elektriny pokračovali na začiatku nového týždňa v poklese. Dôvodom bol prísľub zvýšenia dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy.


Cena plynu sa v utorok (21. 12.) dostala na nové rekordné maximum nad 180 eur za megawatthodinu (MWh). Dôvodom bolo výrazné zníženie dodávok ruského plynu. V pondelok už cena plynu klesla na polovicu v porovnaní s týmto rekordom a zrejme zaznamená najdlhšie znižovanie za dva mesiace. Do Európy totiž mieria dodávky LNG, ktoré by mali uvoľniť napätú situáciu na trhu s energiami. Energetická kríza v uplynulých týždňoch prinútila niektoré európske firmy z oblasti ťažkého priemyslu obmedziť produkciu.

 

 

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze v Amsterdame v pondelok padol až o 19 % na 90 eur za MWh, čo bolo najmenej od 6. decembra. Zlacňovanie plynu tlačí nadol aj ceny elektriny. Nemecký kontrakt na elektrinu s dodávkou v januári stratil 36 % a jeho cena sa znížila na 220 eur za MWh a cena francúzskej elektriny s dodávkou v budúcom mesiaci klesla o 22 %.

 

 

Cena kontraktu na dodávku elektriny v nasledujúci deň vo Francúzsku padla na najnižšiu úroveň za takmer dva mesiace. Referenčný európsky kontrakt, teda budúcoročný kontrakt na European Energy Exchange (EEX) sa oslabil až o 21 %, čo bol najprudší denný prepad od apríla 2017.

 

Do západoeurópskych prístavov mieri zvýšený počet tankerov s dodávkami LNG. Európa sa stáva pre dodávateľov LNG atraktívna, keďže ceny v regióne sú vysoké a najväčší zákazníci z Ázie sa rozhodli počas zimy využiť svoje zásoby namiesto ďalších nákupov.

 

Prečítajte si: V Belgicku zatvoria všetky jadrové reaktory do roku 2025

 

 



reklama


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Unsplash



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok