Deväťdesiat percent zachytených detí z cudziny mizne z detských domovov

NETKY.SK • 13 August 2013, 12:34 • 2 min
Deväťdesiat percent zachytených detí z cudziny mizne z detských domovov

BRATISLAVA - Každoročne sa na Slovensku nájde niekoľko desiatok až stoviek detí z krajín mimo EÚ a bez rodičov. Hovorí sa im maloletí bez sprievodu alebo odlúčené deti. Najčastejšie ich hraničná polícia zadrží po prekročení slovensko-ukrajinskej hranice alebo ich nájdu na našom území bez sprievodu zákonného zástupcu.

slovakia

left justify in out

Mimovládna organizácia Liga za ľudské práva upozorňuje, že väčšina z nich po krátkom pobyte v detskom domove zmizne, teda ho opustí bez toho, aby sa vedelo, či odišli z vlastnej vôle, alebo ich vylákali obchodníci s ľuďmi. Na potreby a zraniteľnosť týchto detí chce mimovládka upozorniť projektom Miznúce deti, na ktorý získala peniaze z nórskych fondov.

V roku 2011 sa na Slovensku našlo 169 takýchto detí, v roku 2012 to bolo vyše 200. Liga za ľudské práva tvrdí, že 90 percent z nich fakticky "zmizlo". Po tom, čo polícia dieťa identifikuje ako odlúčené, kontaktuje najbližší úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a jemu odovzdá maloletého. Úrad kontaktuje príslušný súd. Na základe rozhodnutia súdu dieťa umiestnia do špecializovaného detského domova. Väčšina z detí sa v domove dlhodobo nezdrží, vysvetľuje mimovládka. Podľa jej názoru sa stávajú aj obeťami obchodníkov s ľuďmi. 

Zmiznutie dieťaťa z detského domova je vo všeobecnosti situácia, ktorej sa musí predísť, pretože maloleté dieťa nie je dostatočne rozumovo vyspelé a nedisponuje skúsenosťami na to, aby vedelo predvídať, aké riziká mu hrozia a ako im predchádzať. Deťom bez ochrany hrozí vykorisťovanie, nútená práca, sexuálne zneužívanie, obchodovanie s ľuďmi a podobné praktiky, upozorňuje Liga. V prípade odlúčených detí sú tieto riziká násobené, keďže pochádzajú z iného kultúrneho prostredia, neovládajú jazyk, nepoznajú zvyky spoločnosti, inak vyhodnocujú správanie sa ľudí a sú náchylnejšie dôverovať osobám, ktoré im sľúbia rýchlu prepravu k rodine alebo dobrú prácu, z ktorej môžu uživiť rodinu v krajine pôvodu. Preto je osobitne dôležité predchádzať zmiznutiam detí bez sprievodu a poskytnúť im adekvátnu pomoc a ochranu. 

Najdôležitejšie podľa Ligy je zabezpečiť, aby sa každé konanie viedlo v najlepšom záujme dieťaťa. Slovenská republika v súčasnosti čelí dvom základným výzvam - zabezpečiť, aby nedochádzalo k "zmiznutiam" väčšiny odlúčených detí a zabezpečiť trvalosť riešenia ich situácie. Neobjasnené "zmiznutia" týchto detí z detského domova alebo z iných inštitúcií, kde sú ubytované, svedčia o tom, že Slovenská republika má deficit v oblasti starostlivosti o túto cieľovú skupinu. Ako pre agentúru SITA vysvetlila právnička z mimovládky Zuzana Števulová, projekt Miznúce deti sa preto zameria na túto oblasť. Doteraz sa totiž podľa Ligy za ľudské práva na ňu nezameral žiaden komplexný výskum. Mimovládka chce tiež identifikovať opatrenia a postupy, ktoré pomôžu predísť zmiznutiam detí bez sprievodu z detských domovov. Cieľom projektu je tiež upriamiť pozornosť na potreby a zraniteľnosť týchto detí, vrátane snahy o zlepšenie starostlivosti o ne, identifikáciu príčin ich miznutí. Ďalším cieľom je predstaviť osvedčené postupy vo vybraných krajinách v zahraničí a podobne. Liga za ľudské práva pripravuje mediálnu kampaň, vrátane filmu. Na projekt získala 36-tisíc eur.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies