Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2022Vladislav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Čo nesmie chýbať na večeru pri sviatku Pesach.
Čo nesmie chýbať na večeru pri sviatku Pesach.
15.04.2022 08:00 Domov
REPORTÁŽ Kresťania majú Veľkú noc, ako prežíva sviatky jari židovská komunita?
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.04.2022 08:00 Domov

REPORTÁŽ Kresťania majú Veľkú noc, ako prežíva sviatky jari židovská komunita?BRATISLAVA - Na Slovensku nepoznám milšieho, príjemnejšieho a charizmatickejšieho človeka, než osobu pána profesora Pavla Traubnera. S láskou nás prijal vo svojom príbytku i v čase pred Pesachom a okrem milých slov o tom, prečo si váži všetkých ľudí rovnako, nám porozprával aj to, ako Židia slávia tento sviatok.


 

„Náš sviatok sa volá Pesach alebo tiež Sviatok nekvasených chlebov, a je to deň, kedy sa začína takzvaný dátum odchádzania,“ otvára svoje rozprávanie profesor Traubner. Je to jeden z najvýznamnejších a najstarších židovských sviatkov.  Tradícia hovorí, že má až 3 000-ročnú tradíciu, prekvapuje Čestný predseda ŽNO na Slovensku, najmä v období zložitej zmeny názvov sviatkov v katolíckej cirkvi.

 

Podľa profesora Traubnera je tento Pesach veľmi príjemný, veselý, a to najmä preto, že charakterizuje oslobodenie – odchod židovskej komunity z egyptského otroctva. Pomenovanie Sviatok nekvasených chlebov sa používa aj preto, lebo Židia boli počas  úteku púšťou bez akýchkoľvek zásob a nemali čas, aby chlieb vykvasil, a tak vznikol maces.

 

„Ja mám Pesach veľmi rád, pretože máme spoločnú rodinnú večeru,“ hovorí profesor Traubner a pokračuje: „Predchádza jej príprava, minimálne však odstránenie všetkého kvaseného, čo sa v dome nachádza, tzv. chamec.“     

 

 

Samotný sviatok trvá viac ako týždeň, prvý a posledný deň sú takzvané Veľké sviatky. V rámci nich sa  používa odlišný riad na prípravu rôznych druhov jedla, u niektorých Židov aj celoročne. Súvisí to napríklad z tradíciou „Nevar kozľa v mlieku jeho matky“, preto sa v rovnakom hrnci nemôžu variť mäsité a mliečne potraviny.

 

Vo wikipédii sa dočítame, že Pesach (hebr. פסח) alebo pascha, v Biblii Sviatok nekvasených chlebov (hebr. חג המצות - Chag ha-macot), nesprávne (židovská) Veľká noc, je židovský pútnický sviatok slávený na jar, pripomienka exodu Židov z egyptského otroctva pod vedením Mojžiša. Keď faraón ani po deviatich ranách nechcel Židov prepustiť, pobil Hospodinov anjel všetkých egyptských prvorodených (ľudí aj zvieratá).

 

Prečítajte si tiež: Prekvapenie Veľkého piatka: Deň, keď sa osamelosť, smrť a hriech sklonili pred najväčšou láskou 

 

Židia si však na Boží rozkaz natreli veraje svojich dverí krvou obetovaného baránka, a tak ostali ušetrení (Ex 12, 3-11). Sviatok sa začína 15. dňa židovského mesiaca nisan a trvá sedem (v Izraeli), resp. osem (v diaspóre) dní. Podľa niektorých religionistov vznikol Pesach pravdepodobne historizáciou dvoch archaických jarných sviatkov, pastierskeho (obeta prvorodeného baránka) a roľníckeho (sviatok nekvasených chlebov).

 

Najdôležitejším rituálom Pesachu je tzv. pesachový seder, ritualizovaná rodinná večera, pri ktorej hlava rodiny predčíta deťom príbeh exodu z bohato ilustrovanej knižky, pesachovej hagady. Viac o tomto sviatku a čo nesmie chýbať na sederovom stole, sa dozviete v našom videu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky, Martin Petráš

Foto:  Pixabay, Netky, video: Miroslav VanekNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok