Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. aug. 2022Ľubomíra
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
10.03.2022 12:52 Domov
Čo znamená tajomné „Z" na ruských tankoch? Spýtali sme sa znalca na politický extrémizmus
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.03.2022 12:52 Domov

Čo znamená tajomné „Z" na ruských tankoch? Spýtali sme sa znalca na politický extrémizmus



Situácia na Ukrajine desí celý svet. Na sociálnych sieťach sa už niekoľko dní objavujú videá ruských tankov a ďalšej ruskej bojovej techniky, na ktorých sa objavuje záhadné písmeno „Z”. Aký je jeho skutočný význam zatiaľ nie je úplne jasné.


Špekulácie o záhadnom písmene sa objavili už pred ruskou inváziu, kedy sa na hraniciach ruská armáda chystala na útok. Analytik Rob Lee sa vtedy domnieval, že by značka „Z” mohla odkazovať na rôzne vojenské kontigenty.  

 

„Zdá sa, že ruské vojenské sily blízko hraníc maľujú na vozidlá značky, v tomto prípade „Z”, aby identifikovala komandá či zostavy vojsk v boji,” prehlásil pred niekoľkými dňami novinár Aric Toler, ktorý pracuje pre investigatívny web Bellingcat. Zároveň však priznal, že sa s týmto písmenom ešte nestretol.  


 

Podľa webu sa zároveň objavovali špekulácie, že písmeno odkazuje na ruského nepriateľa číslo jedna. Tým má byť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. S tým nesúhlasí ani bývalý príslušník tajnej služby David Kime. Možnosť, že by mohlo ísť o symbol, ktorý má odlíšiť ruskú techniku od nepriateľskej, naopak niektorí experti vyvracajú. Do verzie totiž nezapadá fakt, že sa písmeno „Z” nenachádza na všetkých vozidlách.  

 

Redakcia Netky.sk oslovila znalca na politický extrémizmus Mgr. Mateja Medveckého PhD. a pýtali sme sa na pôvod tajomného značenia.

 
Ako označenie „Z” vzniklo? Stretli ste sa už v minulosti s označením spomínaného písmena, prípadne iných písmen, ako „X”, ktoré môžeme vidieť na ruskej bojovej technike?  

 

 V rámci mojej doterajšej praxe som sa s používaním uvedeného „Z” extrémistickými skupinami a hnutiami doposiaľ nestretol. Ide o symbol, ktorý sa objavil až v súvislosti s ruskou agresiou proti Ukrajine. 

 

Ako sa dívate na skutočnosť, že sa počas trvania invázie Ruska na Ukrajinu písmeno „Z” tak výrazne rozšírilo?  

 

V kontexte so súčasným dianím bude tiež potrebné skúmať radikalizáciu politického režimu v Rusku či analyzovať, aké ďalšie znaky príslušnosti k extrémistickým skupinám bude možné pozorovať u ľudí, ktorí sa prezentujú spomínaným symbolom. 

 

Toľko uviedol k téme slovenský znalec na politický extrémizmus.
 

Kamil Galeev, ktorý sa zaoberá témami ľudských práv, na Twitteri objasnil jeho možné významy. Hovorí aj o spustení propagandistickej kampane, cieľom ktorej je získanie podpory verejnosti k ruskej invázii.

 

Galeev označil „Z“ symbolom novej ruskej ideológie a národnej identity. Dodal, že niektorí jeho význam spájajú s ruským pojmom, ktorý v preklade znamená „Za víťazstvo“ a ďalší si ho vysvetľujú ako „Z“ – „Západ“. Čo má byť priama podpora vojakov, ktorí tiahnu na západ.

 

 

Nezostalo iba pri tankoch, ale „Z“ začali ľudia umiestňovať na svoje autá, dodávky alebo sa dokonca objavilo na vozidle pohrebnej služby. Ľudia sa rozostavujú do tvaru tohto písmena, aby vyjadrili svoj názor. Insider spomína, že 4. marca aj dav proruských srbských demonštrantov mával  týmto symbolom.


Zašlo to ešte oveľa ďalej 
 

Iba pred niekoľkými hodinami obletela svet správa o kontroverznom incidente, ktorý sa odohral počas Svetového pohára v športovej gymnastike v Dauhe, píše The Guardian.

 

 

Nasadila si ho aj obvinená tajná agentka

Podľa Daily Mail si tričko s týmto symbolom obliekla aj aktivistka Maria Butina, ktorá bola obvinená zo špionáže. Spoločne so svojimi kolegami zverejnila fotografiu v čiernych tričkách s bielym písmenom „Z“ a popisom, v ktorom vzdala podporu ruskej armáde a prezidentovi.




Tieto hlasy, o ktorých v tomto prípade hovoríme, však priamo podporujú vojnu, ktorá je synonymom ľudského utrpenia a strát na životoch.
 



reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Nikoleta Preložníková / CNN / Bellingcat / Daily Mail / Twitter

Foto:  CNN/Profimedia



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok