Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. jún. 2023Lenka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dnes sa začal advent, čas zapáliť prvú sviečku na venci
Dnes sa začal advent, čas zapáliť prvú sviečku na venci
29.11.2020 10:57 Domov
Dnes je prvá adventná nedeľa, do Vianoc tak ostáva iba 25 dní
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.11.2020 10:57 Domov

Dnes je prvá adventná nedeľa, do Vianoc tak ostáva iba 25 dníBRATISLAVA - Začal sa advent. Čas, ktorý majú mnohý z nás spätý s predvianočnými prípravami, ale niekedy aj stresom, aby sme v nasledujúcich štyroch týždňoch stihli všetky prípravy. Tohtoročný advent však bude iný, ako sme zvyknutý. Pre pandémiu nového koronavírusu si tak nemôžme užívať radosti ako sú vianočné trhy, koncoročné večierky či iné spoločenské akcie. Možno preto nadišiel čas, aby sme sa tak vrátili k samotnej podstate Vianoc.


Začiatkom adventu nadišlo obdobie štyroch nedieľ pred vianočnými sviatkami, kedy sa veriaci pripravujú na narodenie Ježiša Krista, rozjímajú v kostoloch, dodržujú pôst, nepijú alkohol a nevyhľadávajú spoločenské zábavy. Postupne pritom zapaľujú sviečky na adventnom venci, ktorý nie je iba okrasou domácnosti, ale má aj svoju symboliku.

 

Sviečky majú svoj význam

Pôvodne mal v katolíckych krajinách veniec štyri sviečky na adventnom venci, tri z nich boli fialové a jedna ružová. Fialová farba symbolizuje pokánie, pokoj a čakanie.

 

Na prvú adventnú nedeľu sa zapaľuje prvá fialová sviečka, tzv. sviečka prorokov, ktorá je pamiatkou na prorokov, ktorý predpovedali narodenie Ježiša Krista. Pre obyčajných ľudí symbolizuje nádej na lepšie časy a splnených snov. Nasledujúce sviečky sa zapaľujú proti smeru hodinových ručičiek.

 

 

Druhá sviečka je tiež fialová a je nazývaná tzv. betlémska, pričom reprezentuje lásku a predstavuje Ježiškove jasličky. Druhá sviečka tiež symbolizuje želanie mieru a to rovnako v srdci, ako aj vo svete.

 

V tretiu adventnú nedeľu sa zapaľuje ružová sviečka tzv. pastierska, ktorá vyjadruje radosť z toho, že pôstne obdobie sa takmer končí a adventné obdobie získava slávnostnejší ráz. Pre mnohých je tiež symbolom priateľstva a vďaka za všetkých svojich blízkych.

 

Štvrtá sviečka je opäť fialová tzv. anjelská a predstavuje mier a pokoj. Pre niektorých symbolizuje bezpodmienečnú lásku. Posledná adventná nedeľa tento rok pripadne na 20. decembra.

 

Prečítajte si tiež: Živý či umelý vianočný stromček? Pozrite si, ktorý z nich je z hľadiska ekológie vhodnejšou alternatívou

 

Na Štedrý večer sa potom do stredu venca položí piata biela sviečka, ktorá sa volá Kristova a predstavuje jeho život, ktorý má prísť na svet.

 

Rada na záver

Advent by mal byť obdobím pokoja, premýšľania a dobročinnosti. Tak, ako to mali zaužívané naši predkovia, ktorí sa po usilovnej práci od jari do zimy chystali na zimný odpočinok.

 

 

Preto je vhodné zabudnúť na zhon okolo vianočných darčekov a všetkými vecami spojených s konzumným trendom a Vianoce si užiť trochu inak. Venujte sa viac sebe a svojim najbližším, čo ocenia viac ako darček pod stromčekom.

 

 reklama


Zdroj: Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok