Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2021Gejza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zvýšená teplota je pri ochorení koronavírusom veľmi dôležitým znakom.
Zvýšená teplota je pri ochorení koronavírusom veľmi dôležitým znakom.
30.07.2020 07:22 Koronavirus
Čo nám koronavírus dal, a čo naopak vzal
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.07.2020 07:22 Koronavirus

Čo nám koronavírus dal, a čo naopak vzalKoronavírus síce nezmizol, ešte stále sa obtáča okolo krajiny a zasahuje nielen do zdravia obyvateľstva, ale aj do jeho spôsobu zmýšľania, ekonomiky a kadečoho iného, napriek tomu jeho moc slabne a postupne sa začína vydychovať od úľavy.


Prevrátil plán

Jeho najsilnejšou zbraňou je schopnosť úplne prevrátiť plán. Z minúty na minútu sa niekomu premení príchod či odchod, ovplyvňuje aj to, či sa práca udrží alebo sa stratí a bude nutné zmieriť sa s tým. Slovensko je svedkom tvrdého obdobia, počas ktorého sa čelilo aj krutej pravde, aj strachu a nevedomosti, kedy a či vôbec nebezpečenstvo pominie.

 


Spoločnosť sa pohybovala väčšinou v interiéri, nestretávalo sa, nezhromažďovalo, ani návšteva nebola možná. A aj keď je dvojaký názor, pretože kým jedni veria a súhlasia s každým vzniknutým pravidlom, tí druhí sa prikláňajú ku konšpiračným teóriám, nie je nikto taký, koho by sa predošlá skúsenosť nedotkla. Tak čo teda koronavírus odniesol a čo priniesol?


Nič nie je samozrejmosť
Jedným z najväčších nepriateľov vzťahov je zvyk. Človek si vytvorí istú rutinu, navykne si a potom to opakuje a opakuje, hoci mu to neprináša rovnakú radosť ako na počiatku. Berie sa za samozrejmé, že v nedeľu je cirkev prístupná a otvára brány pre svojich veriacich, že priateľ sa smie kedykoľvek vybrať za priateľom a vyžalovať sa mu, že sa sobotný večer spestrí aj prostredníctvom návštevy divadla alebo kaviarne. Keďže však obmedzenie platilo, nič z toho viac nebolo samozrejmé. A pravdou je, že by ani nikdy byť nemalo. Boh dal ľudstvu také vzťahy, ktorých základom je vzájomný cit, a nie zvyk, dal svetu veci, aby sa z nich tešil a využíval ich tak pre individuálny, ako aj pre kolektívny prospech, a nie na to, aby sa stal ich otrokom.

 


Zajtrajšok byť nemusí
Kým koronavírus nevstúpil na scénu a nerozohral predstavenie, žilo sa v utkvelej predstave, že azda ani smrť nie je a že čokoľvek je dnes, nevyhnutne to bude aj zajtra. Bol to sebaklam, pretože väčšinu pripútavala nezmyselná viera, že nie je nič viac než len to, čo je oku viditeľné. A zrazu sa vytvoril vnútorný hlad, viac sa pátralo po duchovne a Boh nebol až taký vzdialený, ako by si niekto predtým namýšľal. Je to tak, že človek nič nedrží v rukách, nepatrí mu večnosť, nie je vládcom a ani tvorcom. Tým vždy bol, je a aj bude iba Boh.
Starších si cti


Je zaujímavé sledovať, že kým je dieťa malé, dospelý mu vštepuje úctu k starším, kým on sám na ňu často zabúda.


"Musíme si chrániť tých najzraniteľnejších obyvateľov," zaznievalo na tlačových konferenciách a pripomínalo sa znovu a zas. Staroba so sebou vláči aj väčšiu citlivosť na chorobu, a preto sa neustále zdôrazňovalo, aby sa pomáhalo, ochraňovalo a čo možno najviac uľahčovalo. Pravidelná návšteva starej mamy či iného staršieho príbuzného bola z ničoho nič zakázaná, čo dalo duši viac miesta pre vzbudenie lásky a rešpektu. Aj Biblia je v tomto nekompromisná a vraví, že sa nikým nemá pohŕdať pre jeho vek.
 

 

Čo je krivé, nenarovná sa
Pred vypuknutím pandémie bola charakteristickou črtou národa zaneprázdnenosť. Príliš veľa povinností nenechávalo na nič čas a robilo sa to zámerne. Ak sa myseľ zaplní, potom sa nebude musieť myslieť na bolesť srdca. Ak sa telo unaví, potom rozum večer nebude musieť riešiť pokrivený a aj trochu prázdny život. Vďaka zdržiavaniu sa v pokoji domova, sa ale objavil aj okamih pravdy a čeliť mu bola nutnosť, nie voľba. Boh si niekedy používa aj bolesť a krutú pravdu, aby ponúkol slobodu v podobe uzdravenia.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Pexels, Unsplash, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok