Testovaných na slovensku
17639
Infikovaných na slovensku
581
Infikovaných svetovo
1435310
Úmrtí svetovo
82210
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. apr. 2020Albert
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
New Safe Confinement
New Safe Confinement
22.07.2019 18:25 Zaujímavosti
Černobyľ so superkrytom už čaká na hostí
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.07.2019 18:25 Zaujímavosti

Černobyľ so superkrytom už čaká na hostíPRIPJAŤ - Sto rokov by mal vydržať nový ochranný kryt nad havarovaným reaktorom černobyľskej jadrovej elektrárne, ktorého explózia v roku 1986 vydesila svet.


Kyjev v minulých dňoch oficiálne prevzala obriu konštrukciu v tvare oblúka postavenú vďaka medzinárodnej pomoci. Jej výstavba trvala cez dvadsať rokov a zodpovednosť za prevádzku je teraz na Ukrajine.

 

Než francúzska firma Novarka začala stavbu, tvorila vraj plocha trhlín, v pôvodnom kryte postavenom narýchlo po havárii, nad zničeným štvrtým blokom elektrárne, zhruba tisíc metrov štvorcových.

 

Stavebné práce začali po dlhodobej príprave v roku 2008 a na financovaní sa podieľalo cez 45 krajín. Jedným z hlavných sponzorov bola Európska únia (EÚ). Od roku 1991 venovala takmer miliardu eur.

 

Prezident sľúbil turistický magnet


Pri oficiálnej ceremónii odhaľovania Nového bezpečného krytu (New Safe Confinement), ako je objekt pomenovaný, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že podpísal výnos o premene Černobylu v "otvorenú zónu".


Záujemcom o adrenalínové zážitky tak fakticky sprístupnil oblasť, ktorá sa v posledných rokoch stala populárnou destináciou, hoci cez 30 rokov ju označovali ako "zakázané pásmo". Po explózii úrady z 30-kilometrovej zamorenej oblasti v okolí elektrárne evakuovali vyše stotisíc ľudí.

 

 

"Musíme ukázať Černobyľ svetu: vedcom, ekológom, historikom, turistom, aby voľne navštevovali zakázané pásmo. Vytvoríme nový zelený koridor pre turistov," povedal Zelenskyj. Už čoskoro sa podľa neho zakázané pásmo premení vo "vedecký a turistický magnet".


Konštrukcia za milióny eur

 

1. Nová konštrukcia vyšla na 1,5 mld. Eur
2. Európska banka pre obnovu a rozvoj venovala asi 700 mil. Eur 
3. EÚ prispela na samotný kryt sumou 431 mil. Eur 

 

Ide o jednu z najväčších mobilných kovových konštrukcií na svete

 

Dĺžka je 162 metrov, šírka 257 metrov, výška 108 metrov, váha 31-tisíc ton.


Zelenskyj priznal, že v súčasnej dobe je oblasť okolo Černobyľu "symbolom korupcie". Bezpečnostné štruktúry, podľa neho, vymáhajú od turistov úplatky. "To zastavíme," sľúbil.

 

 

Svojim výnosom zároveň povolil krajinám Európskej únie a NATO organizovať v zakázanom pásme "výcvikové a vzdelávacie aktivity v záujme prevencie a likvidácie havárií".

 

Exkurzie do "zakázaného pásma" sa pritom usporadúvajú mnoho rokov. Návštevníci si môžu prezrieť elektráreň, mesto Pripjať aj Černobyľ.

 

Vlani boli sprístupnené aj niektoré vnútorné priestory tretieho bloku. Hoci celá oblasť bola formálne ešte nedostupná, záujemcovia sa tam dostávali buď nelegálne, alebo po zložitom vyjednávaní s úradmi, ale aj s cestovkami.

 

Film ako reklama

 

Skutočný turistický boom pritom vypukol po odvysielaní britsko-amerického seriálu Černobyľ, ktorého päť dielov uviedla tento rok v máji televízia HBO, a ktorý sa dostal na špičku sledovanosti.

 

Na Ukrajine ho ukázala televízia 1 1, ktorá patrí oligarchovi Ihor Kolomojskému, a s ktorou aktívne spolupracoval Zelenskyj, než bol zvolený za prezidenta.

 

Hrdina z Černobyľu spáchal samovraždu po tom, čo videl seriálové spracovanie katastrofy

 

Cestovné kancelárie priznávajú, že vlna záujemcov rýchlo rastie a podnikaví sprievodcovia už ponúkajú výlety na mieru podľa filmových dejov. K dispozicii sú už aj suveníry vrátane magnetov, hrnčekov či tričiek so symbolmi Černobyľu.

 

"Seriál prinútil divákov pocítiť hrôzu katastrofy. Teraz sa zaujímajú, ako to bolo v skutočnosti," citovala televízia TSN majiteľa cestovnej kancelárie Jaroslava.

 

Medzi najpopulárnejšie objekty patrí vraj základňa hasičov v meste Pripjať, medzitým vyrabované a teraz prázdna. Zlodeji vraj ukradli aj rádioaktívne uniformy hasičov z pivnice miestnej nemocnice.reklama


reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok