Björgenová získala zlatú medailu na 30 km klasickou technikou

NETKY.SK • 25 Február 2018, 10:04 • 2 min

PJONGČANG - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová získala zlatú medailu na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom na ZOH v Pjongčangu. V pretekoch dominovala časom 1:22:17,6 h s priepastným náskokom 1:49,5 min. pred Kristou Pärmäkoskiovou z Fínska. Bronz si vybojovala Švédka Stina Nilssonová s odstupom 1:58,9. Slovenka Alena Procházková zaostala za víťazkou 14:32,4 min. a obsadila 36. miesto.

Björgenová si dobehla na "tridsiatke" po svoje rekordné ôsme olympijské zlato a stala sa tak najdekorovanejším športovcom v histórii zimných olympiád. Čoskoro 38-ročná Nórka získala počas svojej kariéry 15 medailí v súťažiach pod piatimi kruhmi (8-4-3). O dva bronzy tak predstihla svojho krajana, biatlonistu Oleho Einara Björndalena.

Posledná súťaž olympijského programu bola vyrovnaná do desiateho kilometra. Vtedy nastúpila Marit Björgenová, ani jedna jej konkurentka na jej útok nezareagovala a v priebehu ďalších kilometrov si vytvorila až dvojminútový náskok. Súťaž absolútne ovládla a vo svojich posledných olympijských pretekoch v kariére dominovala.

Osobnú športovú tragédiu zažila v pretekoch Rakúšanka Teresa Stadloberová, ktorá bola na medzičase po 20 km na druhej pozícii, no následne dezorientovaná zišla z trate a napokon dobehla až na 9. mieste s viac ako štvorminútovou stratou.

Procházková bola v cieli spokojná. "Som rada, že som 'tridsiatku' išla. Lyže som mala výborne pripravené. Možno som urobila chybu, keď som ich menila pred posledným 7,5 km okruhom, pretože sa ochladzovalo a boli nakoniec pomalšie. Som rada, že som preteky dokončila, lebo som mala kŕče v nohách aj v rukách."

Beh žien na 30 km klasicky s hromadným štartom: 1. Marit Björgenová (Nór.) 1:22:17,6 h, 2. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +1:49,5 min., 3. Stina Nilssonová (Švéd.) +1:58,9, 4. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +2:00,4, 5. Charlotte Kallová (Švéd.) +2:57,2, 6. Kerttu Niskanenová (Fín.) +3:01,6, 7. Jessica Digginsová (USA) +3:37,2, 8. Heidi Wengová (Nór.) +4:07,9, 9. Teresa Stadlober (Rak.) +4:14,1, 10. Masako Ishidaová (Jap.) +4:20,8., ..., 36. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) +14:32,4